Na TVRZI V TICHÉ pro letošek hotovo

Spolek Hrady na Malši dokončil práce, které měl naplánované na letošní rok a přes zimu bude sbírat síly a energii na to, aby na jaře roku 2022 dokončil instalaci expozice a otevřel tvrz veřejnosti.

Sotva někdo by dnes věřil tomu, že ještě před pár lety byla tvrz v Tiché součástí zanedbaného a rozpadlého statku s torzy prorezlých vraků zemědělských strojů, vesnické skládky a smetiště.  Rychle pokračující obnova změnila areál tvrze od samého základu. Velká věž s hrázděným obytným patrem a dlátkovou střechou pokrytou dřevěný šindelem, jediná svého druhu v České republice, obklopená původními hradbami a branskou věží dnes tvoří dominantu celého areálu doplněného budovou muzea a krčmy „U Jana z Michalovic“, kde už brzo poteče pivo z tvrze Žumberk. Rybník Hláska, jenž byl kdysi zdrojem vody plnící hluboký příkop kolem tvrze dnes tvoří romantickou kulisu areálu tvrze, zrcadlící se v jeho vodách. Základní obnova tvrze skončí v listopadu 2021, ale i poté se bude na tvrzi intenzivně pracovat.

Hlavním lákadlem pro návštěvníky bude nepochybně návštěva velké věže s funkčními středověkými kachlovými kamny, prévetem a dobovým nábytkem. Věž bude sloužit zároveň jako vyhlídkový bod s dalekým výhledem na Šumavu a nejvyšší vrchol Novohradských hor Kamenec. Kdo se chce bát, může zavzpomínat, že ve věžním sklepení byli vězněni rakouští zajatci, o jejichž dalších osudech vůbec nic nevíme! Doplňkovou trasou bude prohlídka palácových sklepů z doby založení tvrze okolo roku 1280. Hradní muzeum bude zaměřeno na historii regionu a jeho obyvatel od středověku do současnosti. Samostatná část bude věnována osobě Jana z Michalovic, udatnému rytíři, který si na kolbištích Evropy dobyl čest a slávu, jednomu z prvních majitelů tvrze. Tichá se stane již brzy jedinečnou ukázkou hraniční zemské pevnosti a také místem setkávání návštěvníků z obou stran česko-rakouské hranice!

Zpět