Šumava Litera zná své vítěze

Máme pro vás výsledky 7. ročníku festivalu Šumava Litera 2021

Festival Šumava litera probíhá od roku 2015, jeho pořadateli jsou Městské kulturní středisko Vimperk, spolky Šumava Litera a Knihy über Grenze, za podpory města Vimperk. Festival byl podpořen z rozpočtu Jihočeského kraje.

Hlavní festivalový týden se koná každý rok v listopadu ve Vimperku a partnerských městech a obcích. V letošním ročníku jste kromě Vimperka mohli absolvovat připravené pořady v Českých Budějovicích, Horní Plané, Plzni a Volyni. Nosným tématem letošního roku byl „Pohraniční stráž – oslavovaný i nenáviděný služebník totalitní moci“ a hlavním hostem festivalu byl Jaroslav Rudiš.

Cílem festivalu je přiblížit široké veřejnosti knihy s tématikou Šumavy či šumavských autorů, které byly vydány v předchozím roce. Pro letošní ročník bylo nominováno 45 knih.

V hlavní soutěži Šumavy litery o Ceny Johanna Steinbrenera letos vybírala vítězné knihy porota ve složení Jan Stifter (předseda), Eva Buryánová, Jan Cempírek, Martina Kunclová, Hana Soukupová, Jan Viener.

Nově pracuje od letošního roku i mezinárodní porota ve složení Rudolf Hartauer, Dr. Gernot Peter, Roland Pongratz M.A., Martin Sichinger a Heinrich Vierlinger, která v rámci Ceny Johanna Steinbrenera vybrala historicky první Nejlepší německojazyčnou publikaci o Šumavě. 

Knihou roku se stala Tromby 2: Žeberův odkaz“ od Davida Jana Žáka

 

Celý žebříček můžete shlédnout ZDE

Zpět