SOCHAŘSKÝ FESTIVAL SLAVÍ PATNÁCTÉ NAROZENINY

Jihočeský letní sochařský festival Umění ve městě slaví letos 15. výročí! Slavnostní zahájení narozeninového ročníku proběhlo tento čtvrtek 16. 6. 2022 v Českých Budějovicích před Rabenštejsnkou věží.

Výstava tradičně potrvá celé léto do konce září. Vydejte se na letní sochařskou pouť po sochách v Jihočeském kraji. Svou pouť můžete zakončit rozjímáním v krajině na nově umístěných sochařských lavičkách, které budou rozmístěny začátkem července. 

Festival se od roku 2019  snaží každý ročník zaměřit na určité téma, nejprve to byla oslava nových technologií, robotů a 3D tisku kterou následoval ročník Akva zaměřený na vodní živel i živoucí tekutinu. Loňský ročník s tématem City se zabýval městem a lidskými city a emocemi v něm rezonujícími. Jistou protiváhou je letošní festival oslavující krajinu, přírodu a svým tématem Flora a Fauna akcentující všechny živočišné a rostlinné druhy, které s námi na této planetě ještě žijí. 

Letošní patnáctileté jubileum vyhecovalo organizátory k něčemu novému, a tak Umění ve městě dostává nový přívlastek “v krajině”. Důvodem je téma letošního roku “FLORA A FAUNA”, které vedle názvu přispělo i k posunu po stránce prostorové. Festival tak letos výrazněji proniká do otevřené přírody a krajiny a oslavu patnáctých narozenin festival oslaví mimo jiné i sochařským sympoziem na Pasečné na Šumavě nedaleko lipenské přehrady. V rámci sympozia vznikne pro vybraná místa celkem 6 sochařských laviček, které budou pak trvale nainstalovány právě v okolí Pasečné. 

Vedle šumavské krajiny vstoupí letos sochy celkem do 8 měst a obcí. Opět tak festival vnese do veřejného prostoru sochy jak od významných českých sochařů, jakými jsou Michal Gabriel, který vystaví koně z nerezu na budějovickém náměstí nebo Jaroslav Róna se svou bronzovou sochou Muž a pes. Ale svoji tvorbu představí i noví autoři, jakými jsou např. Nikola Mojsl, který vystaví svého žraloka před vodárenskou věží a jeho lev se bude procházet ve Veselí nad Lužnicí. Dalšími autory jsou Adam Velíšek a jeho psi v Táboře nebo Štěpán Jílek, který vypustí chobotnici na výzvědy   na Lipno. 

Sochařská flora a fauna vstupuje do Jižních čech 25 instalacemi od 18 autorů!

UMĚNÍ VE MĚSTĚ A KRAJINĚ 2022
15.ročník
Téma: FLORA A FAUNA
16. 6. – 30. 9. 2022

Místa konání
České Budějovice, Hluboká nad Vltavou, Hluboká u Borovan, Lipno nad Vltavou, Pasečná, Vodňany, Volyně, Tábor, Veselí nad Lužnicí

 

Zpět