Festival Sporťáček představí přes 50 klubů

Výběr sportu zábavnou i odbornou formou. Festival Sporťáček, který je největší náborovou sportovní akcí v České republice, splňuje obě kritéria. Letos se uskuteční v sedmi krajských městech a 24. června zavítá i do Českých Budějovic na Sokolský ostrov.

Náborový festival pro děti a mládež od 3 do 18 let umí zaujmout vyznavače všech druhů pohybu. Vedle sebe se v jeden den na jednom místě setkávají tradiční kolektivní hry jako fotbal a hokej, olympijské individuální disciplíny ve formě veslování či tenisu, i netradiční záliby jako kin-ball, parkour a irské tance. Vstup na akci je navíc zdarma.

Unikátní český koncept, který přivedl od roku 2011 do sportovních klubů víc než 15 tisíc zájemců, se snaží v dětech i jejich rodičích vytvářet pozitivní vztah ke zdravému životnímu stylu. Sedmý ročník má letos v plánu symbolických sedm zastávek – Zlín (27. 5.), Karlovy Vary (10. 6.), České Budějovice (24. 6.), Ostrava (2. 9.), Praha (9. 9.), Brno (16. 9.) a Plzeň (23.9.).

České Budějovice přivítají na Sokolském ostrově přes 50 sportovních klubů. Akce trvá od  10 do 18 hodin a vstup je zdarma. Jedním z partnerů bude také Jihočeská univerzita. U stánku Zdravotně sociální fakulty dostanou návštěvníci možnost změřit si hladinu cukru a připraveny budou i další zajímavosti – včetně účasti známých tváří. Účast již potvrdil paralympijský vítěz Arnošt Petráček.

Určitě však nezůstane sám. Loni Sportáček přilákal největší sportovní hvězdy. V Ostravě přišel velký milník díky faktu, že na Městský stadion zavítal jako čestný host hokejový idol Jaromír Jágr, který přijal pozvání coby člen Star Teamu České sportovní.

„Je to ohromný posun proti době, kdy jsem si sport volil já. Tolik možností jsme neměli. Měl jsem na výběr fotbal nebo hokej, a jelikož táta usoudil, že na fotbal nemám postavu, bylo rozhodnuto. Na festivalu jsem si naopak všiml během chvíle minimálně deseti sportů, které jsem v dětství neměl šanci dělat,“ popsal 44letý útočník Floridy a nejlepší Evropan v historii NHL.

Jágr vystihl koncept Sporťáčku naprosto přesně a podobně si atmosféru pochvalovali i olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek, vítězka Světového poháru v biatlonu Gabriela Koukalová či atletická legenda a rekordman v hodu oštěpem Jan Železný.

Akcí plnou zábavy a pohybu provází známá dvojice moderátorů Zorka Hejdová a Zdeněk Piškula. Jen loni zavítalo na Sporťáčka 37 300 návštěvníků, kteří si mohli vybrat aktivitu u 432 klubů.

„Jsme přesvědčeni o tom, že díky sportu rostou z dětí slušní lidé. Nevěnujeme se ale jen výkonnostní kategorii. Stejně důležité je pro nás přivést k pohybu i rodiny, které se sportu příliš nevěnují. Pro ně nabízíme řadu alternativ, například v podobě netradičních zábavných her,“ říká Jakub Makalouš, ředitel festivalu a tvůrce celé myšlenky. „Lákáme lidi na nová přátelství, na legraci a na fakt, že si s námi vybere sport úplně každý. Vztah k pohybu je něco, co si člověk dokáže vypěstovat a být na tom pak závislý třeba celý život. Kdo ještě závislý není, měl by přijít na Sporťáčka.“

 

Cíle festivalu Sporťáček

Hlavním cílem projektu Sporťáček je inspirovat a zvýšit počet sportujících dětí v České republice, přivést lidi k pohybu a propagovat jednoduchost a dostupnost volby sportovních příležitostí. Festival Sporťáček je největší náborovou sportovní akcí v České republice, která od roku 2011 přivedla k pohybu a do sportovních klubů více než 15 tisíc dětí. Principem festivalu je v jeden den na jednom místě představit maximální počet disciplín, jež si mohou děti i jejich rodiče zdarma vyzkoušet a zjistit, které odvětví nejvíc vyhovuje jejich preferencím. V případě zájmu je možné se rovnou zapsat do některého z přítomných oddílů. Sporťáček tím mimo jiné pomáhá klubům s jejich náborovou strategií.

Zpět