Toulava hýří barvami - 8 tipů na podzimní víkendy

Podzim patří k nejkrásnějším obdobím roku, kdy můžete vyrazit na výlet bez davů a tlačenic – máme pro vás 8 tipů do deštivého i krásného počasí, proč vyrazit na podzimní prodloužený víkend do Toulavy, od Tábora až k nám...

Zlaté a rudé listí se leskne v ranním slunci, nad krajinou se válí mlha, nebo se roztrhne obloha a prší jako z konve, ale vám to nevadí, protože si sychravé počasí užíváte pěkně v suchu a teple, případně v horké lázni - to vše a mnohem víc si můžete užít v turistické obasti Toulava.

1. Podzimní Tábor hýří barvami - Čokoláda, První republika, Zoo i výlety

Táborská První republika

Město Tábor je nejen impozantní přehlídkou malebných uliček, starobylých domů, romantických zákoutí, impozantních památek, jako je hrad Kotnov a gotická radnice, ale i místo, kde se můžete vrátit do dob První republiky. Konkrétně 28. 10. ožije velkou slavností nádherná secesní budova společenského domu Střelnice, kterému se přezdívá jihočeský Žofín. V táborské Galerii u Radnice se navíc můžete až do 18. listopadu pokochat výstavou prvorepublikových i současných klobouků doplněné o dobové fotografie. A to není všechno. Už 31. října dorazí do Tábora Legiovlak, kde se můžete seznámit s životem našich legionářů.

Termíny doprovodných akcí: 
28. 10. Den republiky
31. 10. - 5. 11. Legiovlak v Táboře
5. 10. - 18. 11. Svět klobouků

1. Střelnice

Čokoládové potěšení

Rádi mlsáte, milujete čokoládu? Potom je třeba vyrazit do města Tábor. Táborská Střenice hostí 4. ročník Festivalu čokolády – čokoláda všech tvarů a chutí, bonbony, cukrovinky a mnoho dalšího nejen k mlsání. K tomu můžete navštívit táborské Muzeum čokolády a marcipánu s dětskou dílnou, modely aut, pohádkových postav, nebo Jaromíra Jágra, které je otevřeno celoročně každý den.

Termíny doprovodných akcí: 
13. - 15. 10. Festival čokolády Tábor

1. čokoláda

Nejlepší šermíři v Česku

Uplynulo mnoho vody od dob, kdy šerm přestal být bojem na život a na smrt a stal se něčím víc… noblesní zábavou vyšších vrstev, pouličním uměním a v neposlední řadě populárním sportovním odvětvím. Housův mlýn pod táborskými hradbami se 10. až 12. listopadu  již po 16. stává hostitelem všech bojovníků, kteří předvedou, jak dokáží ovládat zbraň a jak dobře mají zvládnutou choreografii. Uvidíte nečekané kousky a napínavé souboje, ochutnáte středověkou krmi, napojíte se pivem a kormou a v neposlední řadě si užijete jedinečnou atmosféru dávných časů.

Termíny doprovodných akcí: 
10. - 12. 11. Festival bojovníků na Housově mlýně

1. Housův mlýn

Tip: Objevte při své návštěvě Housova mlýna čarovné Tismenické údolí a Holečkovy sady zářící barvami.

Od Tábora až k nám….

Turistický pochod od Tábora až k nám tentokrát do Chýnova. Cíl je v hospodě Na Holešovně a v Chýnově můžete navštívit dům a ateliér sochaře Františka Bílka. Můžete si vybrat trasu od 13 do 30 km, vyrazte z Tábora, Dobronic, nebo Plané a projděte se podzimní krajinou Toulavy.
Letošní ročník je zařazen do celostátní akce 100 let republiky, 130 let v pohybu. Více ZDE.

Termíny doprovodných akcí: 
7. 10. Pochod Od Tábora až k nám...

1. Od Tábora až k nám

Zoo plná zážitků

Mezinárodní den zvířat (7. 10), Den stromů (21. 10.), Halloween (28. 10.), Mezinárodní den studentstva (17. 11.) – to vše vám o jednotlivých podzimních víkendech nabídne největší jihočeská zoo – ZOO Tábor. Lvi, tygři či medvědi tváří v tvář. A k tomu si dopřejte výstup na rozhlednu Hýlačka.

1. zoo

Dobrodužství v Husitském muzeu

Majestátní budova staré táborské radnice s druhým největším gotickým sálem v ČR a podzemními chodbami, sídlo Husitského muzea,  vás zve do svých bran i v podzimních měsících. Kromě interaktivní expozice o husitství, kterou si díky komiksovým popiskům, okénkům, kukátkům i koružkové zbroji na půjčení užijí i děti, jsou připraveny i kostýmované prohlídky muzea a k tomu výstavy „100 let od Zborova“, “Labuť, Husa a církev“ k 500 výročí reformace a „Barevné vzpomínání“ malíře Jiřího Růžičky.

Termíny doprovodných akcí: 
Muzeum je otevřeno každý týden od středy do neděle.
7. 10., 4. 11. a 2. 12. od 13:00 Kostýmované prohlídky
27. 5. - 11. 11. Sto let od Zborova
1. 9. - 29. 10. Barevné vzpomínání
13. 9. - 29. 10. Labuť, Husa a církev

1. Husistké muzeum

 2. Na pivo

Vyrazit na prodloužený víkend na pivo? Nejen muži, ale i dámy si mohou splnit toto přání v Toulavě. A to hned na dvou místech. V pátek 20. a sobotu 21. října vás zveme na pivní festival do Milevska. V sobotu 21. ožije pivem i Planá nad Lužnicí – ochutnáte tu lokální pivovary Obora nebo Pacov i Radniční pivovar z Jihlavy. A komu by to bylo málo – může se vydat pivní stezkou Toulavou – po trase Dražíč (Lipan)  - Hlavatce (Transformátor) – Obora (Rodinný pivovar Obora) – Tábor (Muzeum pivovarnictví) – Chotoviny (Mayzus k  dostání v Hotelu Gold) – Sedlec-Prčice (Vítek z Prčice). Trasa ZDE

Termíny doprovodných akcí: 
20. - 21. 10. Pivní slavnosti Milevsko
21. 10. Malé pivovary ve velké Plané

2. Pivovar Obora

 3. Exkluzivně do nejstaršího jihočeského kláštera a na maškary

Chcete si vychutnat prostředí nejstaršího jihočeského kláštera v Milevsku? V pátek 24. listopadu máte možnost nahlédnout za jeho zdi v rámci Večera otevřených dveří a následně si užít koncert Milevského smíšeného sboru.

Termíny doprovodných akcí: 
24. 11. v 18:00 Den otevřených dvěří v klášteře

3. Klášter Milevsko

Z kláštera se můžete vydat hned na dva výletní okruhy líbeznou milevskou krajinou – na 22 km dlouhý Milevský vyhlídkový okruh, nebo na 7 km dlouhý Přírodně krajinářský okruh bezprostředním okolím kláštera.

Výlet do Milevska můžete spojit i s návštěvou jediného maškarního mueza v ČR – Muzea milevských maškar, které je možné navštívit od úterka do soboty.

3. Maškary Milevsko

4. Na Blata za dechovkou a Soběslav

Soběslavska Blata – to jsou nejkrásnější jihočeské vesnice ve stylu selského baroka. Vydat se sem můžete nejen na výlet barevnou krajinou, ale i za dechovkou. V sobotu 21. 10. se zde v Zálší koná Festival malých dechových hudeb.

Termíny doprovodných akcí: 
21. 10. Festival malých dechových služeb Zálší

5. Blata

Na další výlet můžete vyrazit do Soběslavi a na staré hradiště Svákov s rozhlednou. Nedaleko stojí romantická kaple Panny Marie Bolestné, ke které vás zavede nádherná nová křížová cesta.

5. Svákov

 5. Relaxace v bechyňských lázních a výlet do minulosti

Výhledy na Bechyni jsou úžasné – především když podzim obarví okolní skály do žlutočervena. Vydejte se do lázeňského městečka odpočinout si v lázních a když vysvitne slunce, vydejte se na příjemnou procházku přes most Bechyňská Duha po zelné značce za Bechyňskými výhledy – uvidíte klášter i zámek Petra Voka.

6. Bechyně

Netradiční podzimní víkend v Bechyni si můžete užít třeba také v Hotelu Panská, kde je pro zájemce od 3. do 7. 11.  připraven pobyt s názvem Cestování časem – vyzkoušíte si vyrábět sýry, zpracovávat vlnu, nebo se projedete v kočáře. Rezervujte ZDE.

6. Romantický výlet podél Lužnice

Stezka podél Lužnice z Tábora do Bechyně je krásná v každém čase, na podzim je ale nejkásnější. Nad řekou plují mlhy jako závoje víl, prudké svahy říčního údolí září barvami, zjevují se před vámi mlýny jako z pohádky, zříceniny hradů Příběnice a Dobronice i jedinečný Stádlecký most v pestrobarevné krajině.

7. Podél Lužnice - Příběnice

7. Úžasné výhledy Sedlčanska

Podzimní krajina láká k romantickým výletům za výhledy. Za těmi nekrásnějšími se můžete vydat na Sedlčansko k Vltavské podkově u Solenic, která vás okouzlí zlatým úsměvem.

8. Úsměv Podkovy

Výlet sem spojte s návštěvou zříceniny Vrškamýk (zelená značka ze Zduchovic),  nebo rozhledny Milada.

8. Milada

Tip pro rodiny s dětmi: Do konce října můžete o víkendu navštívit Zámek Radíč, kde se každý může stát rytířem, nebo princeznou.

9. První sníh

Chcete si zalyžovat ještě před Vánocemi? Již 26. října zahajuje sezónu lyžařský areál Monínec v srdci Čech. Díky unikátní technologii je sníh zaručen. Víkend si můžete zpestřit relaxací v hotelovém wellness s úžasným výhledem, nebo si udělat výlet do okolí. Třeba do Sedlce-Prčice a místního pivovaru Vítek z Prčice.

9. Monínec

 

Zpět