Přednášky s tématem světové války

Letošní rok je důležitým mezníkem pro první světovou válku, kdy příznivci historie a války především určitě zaujmou přednášky připravené Jihočeským muzeem.

V sobotu 20. ledna od 14:00 hodin se uskuteční přednáška Mgr. Jana Zámečníka z Vojenského historického archivu Praha (http://www.vuapraha.cz/archiv-historicky), který návštěvníkům přiblíží vyhledávání padlých vojáků z období první světové války v archivech, možnosti bádání, nakládání s informacemi aj. Přednáška je spojena s besedou. Vstupné: 20 Kč základní / 10 Kč snížené.

V úterý 30. ledna od 17:00 hodin bude přednášet Jan Ciglbauer ze spolku Jednadevadesátníci (http://www.ir91.cz/). Vojáci budějovického 91. pěšího pluku bojovali na sočské frontě po celou dobu její existence již od května 1915. V místě nasazení patřili mezi nejvýkonnější jednotky rakousko-uherské armády. Vybojovali si zde tisíce vyznamenání, ale zaplatili za ně krvavou daň v pohoří Krnu a na Krasu u Monfalcone... Vstupné: základní 20 Kč / snížené 10 Kč.

Obě akce se konají v přednáškovém sále Jihočeského muzea v přízemí (Dukelská 1, 370 51, České Budějovice). V této souvislosti Vás rovněž zveme na prohlídku muzejních expozic "První světová válka - léta zkázy a bolesti" (2. podlaží) a "Vzpomínky na sočskou frontu" (přízemí).

Foto: Alamy a Jednadevadesátníci

Zpět