3 důvody, proč na masopust do Toulavy

Turistická oblast Toulava, od Tábora až k nám... se v únoru stává krajinou maškar. Masopustní veselí má v krajině od Tábora až k nám… velkou tradici. Konají se zde Milevské maškary, největší masopustní průvod v České republice, tradiční lidový masopust ve Skanzenu ve Vysokém Chlumci, nebo třeba vyhlášený masopustní průvod ve Skalici u Soběslavi.

Tady jsou tři důvody, proč masopust právě do Toulavy.

1. Milevské maškary – největší průvod v ČR

Milevské maškary jsou v současnosti největším masopustním průvodem v České republice (držitel českého rekordu v počtu masek v masopustním průvodu) a zároveň nejstarší doloženou masopustní tradicí v jižních Čechách. Jedinečnost Milevských maškar spočívá také v tom, že jde o městský masopustní průvod - podobná tradice v jiných lokalitách je v naprosté většině záležitostí vesnickou. I proto byly maškary zapsány na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihočeského kraje. V roce 2018 se zde uskuteční již 156.ročník tradičního masopustního průvodu a zároveň 3.ročník Festivalu maškar. 

 Milevské maškary

V pátek 9.2.2018 se můžete těšit na Bakusův průvod, olympijskou štafetu či ohňové divadlo, sobota 10.2.2018 bude ve znamení velkolepého masopustního průvodu s bohatým doprovodným programem v podobě vepřových hodů, jarmarku a maškarní merendy.

Vše o Milevských maškarách ZDE

Tip: Doporučujeme navštívit také jediné české muzeum maškar, které se nachází právě v Milevsku.

Muzeum maškar

 

Zážitek: Objednejte si zájezd na maškary z Tábora nebo z Prahy. V ceně máte vstupenku na Milevské maškary a do Muzea milevských maškar ZDE

 

2. Masopust ve Skanzenu  - živá lidová tradice

 Masopust ve Skanzenu Vysoký Chlumec, který proběhne v sobotu 17. 2. od 14 hodin, vás zavede přímo do dob vašich praprarodičů. Kde jinde, než právě tady se můžete setkat s tradičním maskami jako medvěd nebo bába s nůší v autentickém prostředí staročeských chalup. Chcete-li prožít masopustní cestu časem, vyražte do Vysokého Chlumce.

 Vysoký Chlumec

 

3. Nacpěte si plná břicha

K masopustu nepatří jen maškary, ale i zabijačky a vepřové hody. Na ty můžete vyrazit v pátek 23. 2. do Tábora. na náměstí T. G. M. Pro návštěvníky bude připravena ochutnávka tlačenek, posléze bude vyhlášena Nejchutnější tlačenka roku 2018.

Připraveny budou jaternice, jelita a mnoho dalších dobrot. Chybět nebudou i jiné stánky (pěčivo, palačinky, marmelády atd.). Zabijačkové menu bude obsahovat zabijačkovou polévku (prdelačku), ovarové koleno, grilované jaternice, klobásky, dršťkovou polévku.

Více ZDE

zabijaška

 

4. A mnoho navíc

Kdy a kam vyrazit na masopust v Toulavě, od Tábora až k nám… ?

3. 2. Maškarní rej v Chýnově

8. 2. Tučný čtvrtek v Příčovech

9. až 10. 2. Milevské maškary

10. 2. Masopust v Sezimově Ústí

10. 2. Kovářovský masopust

10. 2. Jihočeské maškary ve Skalici

10. 2. Masopust nejen před radnicí Planá nad Lužnicí

10. 2. Masopust Kosova Hora

10. 2. Masopustní průvod Vrchoticemi

13. 2. Masopustní průvod masek městem Sedlec-Prčice

13. 2. Masopust v Milešově

17. 2. Masopust ve Skanzenu Vysoký Chlumec

17. 2. Masopust v Sepekově

17. 2. Staročeská zabijačka – Restaurace Beseda Tábor

17. 2. Štrůdlování v Sezimově Ústí

23. 2. Zabijačkové hody a jarmark v Táboře

24. 2. Blanicko-čekanický masopust Tábor

3. 3. Masopust ve Stádleci

 

Kde na návštěvě Toulavy bydlet najdete ZDE

Zpět