Na Krýzových jesličkách pracují restaurátoři

V Muzeu Jindřichohradecka byla v loňském roce zahájena první fáze renovace Krýzových jesliček – největšího lidového mechanického betlému na světě, která potrvá několik let.

Obnova světového unikátu zapsaného v Guinnessově knize rekordů v roce 2017 stála 250 000 korun, část nákladů pokryl grant Jihočeského kraje. „Loni se podařilo obnovit téměř polovinu figurek. Zajímavé je, že restaurátorky objevily pod současnou barevnou vrstvou původní polychromii, která byla mnohem barevnější a v detailech propracovanější. Zásahy za minulého režimu jesličkám příliš neprospěly,“ vysvětlila etnografka muzea Alexandra Zvonařová.

Ze složitého mechanismu konzervátoři muzea opravili zhruba jednu pětinu. Pohyblivý systém jindřichohradecký punčochářský mistr Tomáš Krýza sestavoval ze všeho, co doma našel včetně špulek od nití či válečku na nudle. „Nyní nastává složitá etapa, kdy se věnujeme pohyblivým figurkám a musí se propojit práce výtvarníků a mechaniků,“ přiblížila Zvonařová. Renovace potrvá po jednotlivých etapách ještě dva až tři roky, ale pro návštěvníky se jesličky neuzavřou. Zájemci naopak mají jedinečnou příležitost nahlédnout pod pokličku konzervátorům.

Zdroj: Muzeum Jindřichohradecka

Zpět