10 důvodů proč na jaře do Toulavy

Výlety po zelených kopcích a loukách, turistické pochody i tradiční Velikonoce a další akce. To všechno jsou důvody, proč na jaře na výlet nebo dovolenou do turistické oblasti v okolí Tábora, Bechyně, Milevska, Sedlčan, Soběslavi, Sedlce - Prčice - Toulava, od Tábora až k nám...

1. Tradiční a gastro Velikonoce v Toulavě

Vydejte se po stopách velikonočních tradic, ale i za dobrým jídlem.

13. 4. Velikonoční jarmark v Táboře - tradiční trh v kulisách historického města.

19. - 21. 4.  Sezona Velikonoce fest - 1. ročník streetfoodového festivalu plného skvělého jídla, živé hudby a bohatého doprovodného programu pro děti i dospělé v Táboře na Masarykově náměstí. Těšit se můžete na Street food Academy, Sezónu 4krát jinak a další gastronabídku.

13. - 14. 4. Dny řemesel v Muzeu - Městské muzeum Sedlčany
15. - 21. 4.  Velikonoce ve Skanzenu Vysoký Chlumec - velikonoční svátky ve venkovských chalupách středního Povltaví , ve všední dny je program určen pro školní skupiny, o velikonočních prázdninách a o víkendu pro širokou veřejnost. 

Skanzen        

To ale není všechno. Milovníci mystiky, historie a Keltů mohou vyrazit na Housův mlýn pod táborskými hradbami, kde se 27. 4. rozsvítí keltské ohně na oslavu svátku jara Beltine. Tento svátek je spjatý hlavně s ohněm. Zapalují se velké ohně a oheň symbolicky očistí lid i zvířata od neduhů a nečistých myšlenek, které se nashromáždily v temném, zimním období.

www.housuvmlyn.cz

2. Probouzející se příroda - srdce turistiky

Výlet do Tábora na trh nebo gastrofestival spojte s výlety po okolí – romantickým údolím Lužnice ke zřícenině Příběnice, děti se mohou podívat do Zoo Tábor, Muzea Lega a čokolády, nebo se zdržte až do 1. 5. a zúčastněte se Odemykání Kozího hrádku u Sezimova Ústí, který proslavil mistr Jan Hus.

4. Údolí Lužnice u Tábora

www.toulava.cz/vylety

Výlet do skanzenu spojte zase s toulkami po Sedlčansku. Podívat se můžete třeba k romantické zřícenině větrného mlýna u Příčov, do skanzenu ve Vysokém Chlumci, k řece Vltavě na úchvatné výhledy Solenická podkova, nebo na procházku Naučnou stezkou Drbákov-Albertovy skály, na cestu Krajem kamenů za největším viklanem v ČR.

3. Sedlčansko

www.toulava.cz
 

3.    Z Toulavy do Prčice

Kdy: 18. 5. Kde: Tábor, Milevsko, Petrovice, Střezimíř, Mladá Vožice, Sedlčany, Votice

Udělejte se aktivní víkend v Toulavě. V pátek se ubytujete, v sobotu vyrazíte do Prčice a neděli strávíte třeba prohlídkou Muzea čokolády v Táboře, Muzea maškar v Milevsku, na procházkách kolem Lužnice či Vltavy, nebo krajem kamenů na Petrovicku i dalších místech v Toulavě. Na slavný pochod totiž nemusíte chodit z Prahy, ale můžete si vybrat jednu z kratších cest. Trasy pro pěší v Toulavě: Tábor (30 km, 43 km), Milevsko (31 km, 40 km), Sedlčany (35 km), Mladá Vožice 36 km), Střezimíř (31 km), Petrovice (30 km), Votice – dětská (23 km), Trasy cyklo: Milevsko (62 km) , Tábor (73 km a dětská 58 km)

www.praha-prcice.cz

Tip:

Rádi chodíte? Vydejte se i na další jarní pochody – jejich seznam najdete ZDE

5. Pochody v Toulavě


4. Toulava FEST a otevírání turistické sezóny v Táboře

Třetí ročník putovního festivalu Toulava FEST vás letos zavede do Tábora. Odpoledne 4. května bude patřit Žižkovo náměstí toulavským řemeslníkům, výrobcům, umělcům a hlavně místním obyvatelům, turistům, návštěvníkům, obdivovatelům, fanouškům...zkrátka všem těm, kteří se chtějí pobavit, poučit, poznat nové a připomenout si staré! Nebudou chybět tipy na výlety a Toulavský krajánek.

Akce je letos spojena s Otevíráním turistické sezóny v Táboře. Chybět nebude tradiční cyklovýlet - tentokrát po stopách 100 let skautingu i pěší putování za pohádkou pro děti.

7. Toulava FEST

www.toulava.cz

www.visittabor.eu

 

5. Na poutní stezku Toulavou

 Jaro a doba Velikonoční je i čas rozjímání.  Připravili jsme pro vás poutní stezku. Vydejte se tedy jako dávní poutníci na jarní poutní stezku mezi Klokoty v Táboře, Klášterem v Milevsku a Bechyní.

Klášter Milevsko

 Podrobnosti o stezce www.toulava.cz/poutnik 

6. Brány památek se otevírají

Toulava je krajem jedinečných památek, které tradičně po zimě otevírají své brány.

V dubnu otevře pro návštěvníky nejstarší jihočeský klášter Klášter Milevsko. Otevřeno bude následně o víkendech až do hlavní sezóny.

O Velikonocích zahajuje sezónu i hrad Choustník – jedinečný dvojhrad z jehož věže je úchvatný výhled až na Šumavu.

8. Hrad Choustník

Na začátku dubna otevírá o víkendech také hrad Šelmberk, kam si v 25. - 26. 5. můžete navíc vyrazit na festival historických řemesel Na hradě a v podhradí.

8. Hrad Šelmberk

Skanzen Vysoký Chlumec je přístupný také od dubna a to všechny dny kromě pondělí

Na prvního máje se slavnostně otevře také Kozí hrádek, národní kulturní památka proslavená pobytem Jana Husa.

V květnu startují prohlídky v rodném domě Františka Bílka v Chýnově.

8. Chaloupka Františka Bílka v Chýnově

Od dubna se můžete o víkendech objednat na prohlídky Zámku Bechyně.

Další památky a zajímavá místa, jako třeba Stádlecký most, nebo hrad Borotín můžete navštívit celoročně – najdete je na www.toulava.cz/turistickecile


7. Do jarní Toulavy s dětmi 

Pro rodiče s dětmi i babičku s dědou s vnoučaty je v Toulavě nabitý program když svítí sluníčko i když prší. Jen v Táboře můžete vyrazit do ZooMuzea čokoládyfilmové zbrojnice holywoodských filmů, strašidelného podzemí, objevovat zábavnou formou město s husity či s aplikací na geocashing Kačeři v Táboře.

U Milevska objevíte zážitkový park v přírodě Zeměráj (odkvětna otevřen o víkendech), kde můžete třeba hledat poklad, v Milevsku se dostanete mezi maškary v Muzeu milevských maškar.

V Bernarticcíh je o víkendech otevřené Hravé peklo plné čertů a dalších pohádkových bytostí. V Městském muzeu Sedlčany se zase dozvíte o Josefu Sukovi i Jakubu Krčínovi.

4 Zeměráj

 Kam s dětmi najdete ZDE


8. Toulky se zážitkovou kartou Toulavka

Toulavou, od Tábora až k nám… se nemusíte toulat jen tak. Když si pořídíte zážitkovou kartu Toulavka, kterou získáte na infocentrech zdarma, můžete využívat přes 60 výhod na památkách nebo v restauracích (třeba dva vstupy za cenu jednoho, nebo pivo zdarma) a ještě k tomu sbírat razítka a soutěžit. Toulavku si také můžete stáhnout do mobilu jako mobilní aplikaci, nebo si ji zdarma vyzvedněte na infocentrech v Toulavě.

9. Karta Toulavka

Více na www.toulava.cz/karta


9. Ubytování ve venkovských chalupách i hotelích v historických kulisách

 Bydlení na statku na samotě uprostřed zelených kopců, nebo v luxusním hotelu s výhledem na poklady české historie. Vyberte si, co vám vyhovuje: ZDE

10. Jarní ubytování v Toulavě

 

10. Živé jaro: Nudit se nebudete

A to není zdaleka všechno. Naplánujte si jarní víkend, nebo třeba celý týden v Toulavě dle svého gusta. Nabízíme vám Toulavský jarní kalendář, kde zjistíte, kam a kdy vyrazit a kdy si výlet k nám zapsat do svého kalendáře.

KALENDÁŘ ZDE

Galerie a obrazárna Špejchar Želeč

Budeme se těšit v turistické oblasti Toulava, od Tábora až k nám…

Zpět