Noční exkurze v elektrárně Orlík

V pátek 5. 7. 2019 budou probíhat ve VD speciální noční prohlídky.

5. července 2019 od 20:00 budou opět po roce probíhat noční exkurze ve vodním díle Orlík. Konkrétně příchozí mohou za nočního osvětlení letní noci vidět provoz druhé největší hydroelektrárny v Česku. Ta leží přímo u paty hráze, která je pro změnu nejvyšší betonovou hrází v České republice. „Noční prohlídky pořádáme již třetím rokem a jsou oblíbené. V červenci je vidět hluboko do noci, beton vodního díla už není rozpálený a za nočního osvětlení vyniknou i různé detaily,“ osvětluje důvody nočních návštěv provozu Martin Slavík. Objednat se na exkurzi předem je povinné, ale zároveň velmi snadné. Stačí zavolat na číslo 737506950 nebo poslat e-mail formou krátké objednávky na pisecko@email.cz.  Další červencová noční akce se bude konat až 26. 7. 2019. Kromě exkurzí v nočních hodinách je možné absolvovat i denní prohlídky o sobotách a středách a také se vypisují speciální prohlídky, během nichž se vidí nejen celý provoz elektrárny, hráz, ale také kryt civilní obrany.

Více info: www.cez.cz/orlik

Fakta o vodním díle Orlík:

  • Objemem vody se jedná o největší českou přehradu (plochou vede Lipno).
  • Nejvyšší betonová hráz měří 91 metrů.
  • Elektrárna je osazena 4 Kaplanovými turbínami.
  • Řeka Vltava je 100% zadržována přehradou a pouze v případě energetické potřeby protéka voda přes turbíny. Jinak se řeka zadržuje v jezeře jako ve velké baterii.
  • Vodní sloupec vody je u hráze okolo 70 metrů.
  • Po jezeře stále jezdí v červenci a srpnu lodní doprava, která slouží jako vodní MHD. Od jara 2019 doprava provozuje již jen jedna firma (www.orlickalodni.cz).

Zpět