Last minute dovolená na Budějovicku

Změnily se Vám na poslední chvíli plány na dovolenou? Také už jsme se viděli tradičně s lyžemi na zasněžených vrcholcích, ale ta letošní zima… A víte co? Vždyť to vlastně vůbec nevadí. Na Budějovicku je hromada možností, které Vás budou bavit, ať už přijedete na prodloužený víkend, nebo klidně na celý týden. A navíc díky té nevydařené zimě můžete podniknout i spoustu aktivit typických spíše pro léto.

Zámek Hluboká a Budějovické náměstí

Klasické jihočeské cíle jsou super a určitě stojí zato vyrazit na Zámek Hluboká, který je otevřen celoročně, nebo objevovat historická zákoutí Českých Budějovic. Pojďme se teď ale podívat mimo tradiční vyšlapané cesty. Máme pro Vás 10 zajímavých tipů na Budějovicku, které byste neměli vynechat.

 

TIP 1: Plavby lodí po Malši

Krásný výlet můžete zažít na lodi Sv. Rozálie, která vyplouvá ze slepého ramene Malše u Sokolského ostrova. V zimní sezoně vyplouvá loď na cca 45 minut dlouhé plavby, kdy můžete využít komentované Historické plavby nebo Pohádkové plavby pro děti. Historické plavby probíhají od středy do neděle, Pohádkové plavby v sobotu a v neděli.

Plavby Malše

TIP 2: Nová expozice v Jihočeském muzeu

Není muzeum, jako muzeum a tohle určitě stojí zato. Nová přírodovědná, archeologická a národopisná expozice, která vznikla v průběhu loňského roku, vás doslova vtáhne. Fantastické exponáty prezentované tak, že s každým dalším budete chtít objevovat víc. Vše je doplněno interaktivními a edukačními prvky a 3D virtuálními rekonstrukcemi. Tohle muzeum Vás nudit rozhodně nebude!

Muzeum expedice

TIP 3: Urban game 

Princip Urban game je podobný dobře známým únikovým hrám, jenže tady nebudete zavření v místnosti, ale vyrazíte objevovat Budějovice. Cílem je otevřít v časovém limitu všechny kapsy zakódovaného batohu, takže při své misi budete řešit sérii šifer a úkolů a zábavným způsobem se při tom seznámíte s bohatou historií města. Na konci Vás čeká velké překvapení. Hra se odehrává na veřejně přístupných místech, celoročně a za každého počasí.

Pokud Vás více lákají klasické indoor únikovky, i tady Budějce mají co nabídnout. Prověřit svou zručnost a logické myšlení můžete na únikovce Muž se železnou maskou, nebo objevit Branišovské tajemství, únikovku, která je inspirována paranormálními jevy v Branišovském lese nedaleko Budějovic. Všechny hry jsou vhodné jak pro partu přátel, tak pro rodiny s dětmi.

Urban game

TIP 4: ZOO Hluboká

Možná namítnete, že do ZOO se chodí, když je teplo. No právě, vždyť ono teplo je. Čeká na Vás okolo 300 druhů zvířat v atraktivním prostředí moderní zoo na břehu typického jihočeského rybníka. Pozorovat můžete například vydry říční, pestrobarevné vodní ptactvo, majestátního tygra ussurijského i mohutného losa evropského. Zůčastnit se můžete také pravidelného krmení zvířat, nebo zavítat do takzvané kontaktní zoo a zvířata nakrmit sami.

Zoo Hluboká

TIP 5: Jump aréna

Pojď mi, hop! 1100 m2 propojených trampolín, gymnastické dráhy, molitanové jámy i skok z výšky do airbagu. Navíc můžete vyzkoušet i ninja dráhu, horolezeckou stěnu, nebo basket a vybíjenou na trampolínách. Tohle je sen všech parkouristů, gymnastů a freestylerů.

Jump Arena

TIP 6: Jihočeské divadlo

Divadlu v jihočeské metropoli je sice už 100 let, ale to neznamená, že se tu zastavil čas. Na repertoáru jsou moderně zpracované hry i divadelní klasika. Těšit se můžete na špičkovou scénografii a díky několika souborům nabízí Jihočeské divadlo činoherní kusy, operu, balet, ale také malé divadlo, v jehož programu najdete řadu představení pro děti. Zapomenout nesmíme ani na divadelně výtvarné dílny Ateliéru 3D pro nejmenší divadelníky a výtvarníky.

JČ Divadlo

TIP 7: Kde se pivo vaří…

A na jihu se opravdu daří. Budějce jsou právem přezdívané městem piva, i když to vždy vyvolává klasickou českou rivalitu. Za zlatavým mokem můžete samozřejmě vyrazit do jednoho z nejznámějších českých pivovarů. Budějovický Budvar vaří pivo od 19. století a o svou historii a technologii výroby se s vámi podělí v návštěvnickém centru. Odtud se dostanete přímo do výrobních prostor a nefiltrovaný a nepasterovaný ležák ochutnáte přímo od zdroje, z ležáckého tanku ve sklepě.

Pro milovníky piv z lokálních minipivovarů je nabídka také pestrá. Jen v Budějovicích najdete tři provozy. V centru města vaří minipivovar Krajinská 27 a také BEERANEK, které na svém čepu nabízí hned několik typů svých piv. Na severozápadním okraji města můžete navštívit Pivovar Kněžínek a výlet za pivem spojit s návštěvou nedaleké přírodní rezervace Vrbenské rybníky. Další minipivovar hledejte v podzámčí v nedaleké Hluboké nad Vltavou. Pivovar Hluboká byl znovuotevřen v historickém právovárečném domě, který byl postaven v roce 1898 knížetem Adolfem Josefem ze Schwarzenbergu. 

Pivovary


TIP 8: Planetárium

Jednu z nejstarších hvězdáren pro veřejnost na našem území hledejte asi 300 m od historického centra Budějovic. Jejím posláním je, mimo jiné, prezentovat poznatky z astronomie široké veřejnosti. Proto je její program nabitý akcemi pro veřejnost, z kopule můžete pozorovat slunce a tělesa sluneční soustavy, ale asi nejzajímavější pro laika je samotné planetárium. Digitální technologie umožňuje promítat denní i noční oblohu, souhvězdí, nebo třeba záběry z vesmíru a to vše v celooblohové projekci ve 4K.

Planetárium ČB

TIP 9: “We all live in Žlutá ponorka…”

Poetic Coctail Bar Žlutá ponorka, jeden z nejznámějších českých barů se právem dostal i do Gastromapy Lukáše Hejlíka. Podnik sídlí co by kamenem dohodil od budějovického náměstí. Fantastickému interiéru historického domu, který byl spjatý s koněspřežnou dráhou a obchodem se solí, dominují masivní dřevěné trámy a 13 metrů dlouhý dřevěný bar. Místní barmani jsou mistři oboru, a tak Vás čeká opravdový zážitek v podobě 15 signature koktailů, 30 klasických a 5 nealko. Na své si zde přijdou i milovníci šampaňského, kvalitních rumů a ginů. K tomu všemu skvělé pokrmy inspirované skandinávskou, indickou a asijskou kuchyní.

Žlutá Ponorka

TIP 10: Malování na keramiku v LaDílně

LaDílna je keramická dílna v centru Budějc, ve které si namalujete vlastní glazuru na keramiku. Stačí si vybrat jeden z polotovarů, ať už to je hrneček, miska, talíř, nebo třeba džbán a vytvořit si vlastní design. Jestli máte pocit, že jste výtvarní antitalenti, nemějte strach, v LaDílně Vás naučí různé techniky malby a zvládne to prý úplně každý. Jestli máte hodinku času, nebo Vám počasí nepřeje, určitě se stavte. Čeká Vás dobrá káva a prima atmosféra.

LaDílna

 


A kde se nejlépe ubytovat?

České Budějovice

Grandhotel Zvon

Grandhotel Zvon

Hotel Klika

Hotel Klika

Residence U Černé věže

Residence U Černé věže

 

Hluboká nad Vltavou

Wellness Hotel Diamant

Wellness Hotel Diamant

Hotel Štekl

Hotel Štekl

LH Parkhotel

LH Parkhotel

Zpět