15. ROČNÍK BLATENSKÉHO FOTOFESTIVALU

15. ROČNÍK BLATENSKÉHO FOTOFESTIVALU NABÍDNE TÉMA GENERACE A HVĚZDY ČESKÉ FOTOGRAFIE

19. – 20. 9. 2020, Blatná, 9 výstavních prostor a fotografie od 40 vystavujících, doplněné zajímavými přednáškami, hudbou a milými setkáními s osobnostmi jako Jiří a Michael Hankeovi, Bára Prášilová, Jan Sakař a další.

 

 

Circles Báry Prášilové ve Starém paláci zámku Blatná

Bára Prášilová je vizuální umělkyně se zaměřením na fotografii a film. Její surreálné a mnohovrstevnaté fotografie a krátké filmy balancují na pomezí precizní krásy a znepokojivé symboliky. V roce 2009 a 2011 se stala Fotografkou roku (Ceny Czech Grand Design) a v roce 2014 získala prestižní ocenění Hasselblad Master. V této soutěži pak od roku 2014 zasedala jako porotce. Kromě osobní tvorby se věnuje i zakázkám, které nesou její výrazný rukopis. Kampaň, kterou vytvořila pro Národní divadlo, byla oceněna prestižní porotou v New Yorku a její snímky byly součástí limitované edice firmy Ikea po celém světě.

 

Rodinné balení a Skupinaneskupina v Městském muzeu Blatná

V letošním roce je společným tématem celého festivalu téma GENERACE. V hlavních výstavních prostorech Městského muzea Blatná se vám představí „Jiří Hanke a Rodinné balení“. Jedná se o spo-lečnou výstavu sedmi členů rodiny Jiřího Hankeho – českého dokumentárního, portrétního a kon-ceptuálního fotografa. K vidění zde budou vedle autorových i snímky jeho otce, ženy, syna a dvou vnuků.

Syn Michael Hanke je držitelem několika ocenění v soutěžích Czech i World Press Photo. V Blatné budou zastoupené snímky z většiny jeho oceněných souborů.

Václav Němec, Šimon Pikous a Lenka Pužmanová zastupují v letošním roce proměňující se uskupení fotografů „Skupinaneskupina“, vzniklého spontánně z popudu někdejších studentů Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Tím prošel za dobu své existence značný počet jmen, které v české fotografii zanechaly výraznou stopu. Téma GENERACE se letošním vystavujícím podařilo ztvárnit ve třech zcela odlišných polohách a vy je budete moci zhlédnout v kobkách Městského muzea Blatná.

 

Přednášky, hudba a Fotojatka

Vedle výstav dalších slavných jmen (Jan Sakař, Jan Langer, Miloň Novotný) se těšte na přednášky Michaela Hankeho, Báry Prášilové, Jana Sakaře, či Jiřího Siostrzonka. Jan Flaška opět přispěje svou přednáškou hraničící se stand-up komedií s projekcí fotografií festivalu Fotojatka. Hudební doprovod festivalu zajistí Ewa Źurakowska (PL), která jakožto performerka, zpěvačka, kulturní antropoložka
a cestovatelka již více než 10 let studuje hudební tradice různých evropských zemí.

To vše se odehraje v kulisách příjemného malého městečka, ležícího mezi jihočeskými lesy a rybníky, nabízejícího řadu podniků a zákoutí, které rozhodně přispějí k velice příjemnému pocitu z celého patnáctého ročníku Blatenského fotofestivalu.

 

15. let tradice Blatenského fotofestivalu

Blatenský fotofestival je již zavedeným dvoudenním svátkem fotografie, který se těší oblibě u odborné i laické veřejnosti. Vystavovali či vystavují zde uznávaní fotografové (např. Jindřich Štreit, Libuše Jarcovjáková, Pavel Mára, Vladimír Birgus, Jiří Hanke, Pavel Baňka, Roman Vondrouš ad.), absolventi
i studenti fotografických škol (Institut tvůrčí fotografie, Matela studio, Škola kreativní fotografie ad.), ale prostor je dán i dalším fotografům, kteří mohou přihlásit své soubory dle vyhlášeného tématu do tzv. Otevřené scény.

Více na www.fotofestival.cz.

Zpět