10 důvodů, proč vyrazit v babím létě na výlet do Toulavy

Babí léto - jedno z nejkrásnějších období roku - na vás dýchne barvami, svěžím vzduchem i nádhernými scenériemi přírody od Tábora až k nám... Navštivte historický festival Táborská setkání, Svatbu Viléma z Rožmberka v Soběslavi, Svatováclavské slavnosti v Plané, nebo si jen udělejte výlet nádhernou krajinou. Dali jsme dohromady 10 tipů proč a kam v Toulavě v době končícího léta a nastupujícího podzimu vyrazit.

1. Tábor žije

Přicházející podzim je ideální čas na výpravu do samotného srdce Toulavy – do Tábora. 
Od 15. – do 17. 9. se staré město zaplní husity, rytíři, kejklíři, trhovci i současnými umělci – mezinárodní historický festival Táborská setkání je největší akcí v regionu a nabídne pestrou škálu zábavy a zážitků – žebrácká ulička, rytířský turnaj, pochodňový průvod městem, videomapping, koncerty MIG 21, Bratří Ebenů nebo Vypsané fiXy.

1. Táborská setkání

Pro knihomoly tu navíc bude 28. – 30. 9. Knižní festival Tabook.

V září máte také poslední možnost navštívit hrad Kotnov a rozhlédnout se z věže na město a do údolí Lužnice, které se začne zbarvovat zlatě. Každý den v 15 hodin se konají v září prohlídky filmové zbrojnice na Housově mlýně, o víkendech má otevřeno Muzeum LEGA, denně Husitské muzeum, Muzeum čokolády a Zoo Tábor.

1. Kotnov

2. Barvy podél Lužnice

Stezka podél Lužnice z Tábora do Bechyně je krásná v každém čase, na podzim je ale nejkásnější. Nad řekou plují mlhy jako závoje víl, prudké svahy říčního údolí září barvami, zjevují se před vámi mlýny jako z pohádky, zříceniny hradů Příběnice a Dobronice i jedinečný Stádlecký most v pestrobarevné krajině.

2. Stádlecký most

3. Svatba Viléma z Rožmberka

Soběslav je starobylé rožmberské město. V sobotu 15. září se v areálu Rožmberského hradu bude slavit svatba Viléma z Rožmberka – Soběslavské slavnosti Rožmberské tak letos představí nejen středověkou hudbu, trhy, průvod městem a rytířská klání, ale přivítají i samotného Viléma z Rožmberka s jeho nevěstou Polyxenou z Pernštejna. Již v pátek večer 14. září zahraje Čechomor.

3. Rožmberské slavnosti

Výlet do Soběslavi je ideální spojit s procházkou krajinou na staré hradiště Svákov s rozhlednou. Nedaleko stojí romantická kaple Panny Marie Bolestné, ke které vás zavede nádherná nová křížová cesta.

3. Svákov

4. Krajem kamenů

Úchvatnou procházku si na přelomu léta a podzimu můžete dopřát v kraji kamenů – kolem Petrovic. Do barevného hávu se oblečou lesy, které skrývají největší český viklan Husovu kazatelnu, nebo obrovský Vrškámen. Naučná stezka Krajem kamenů má přes 20 km. Pokud rádi chodíte na délkové pochody, hned 9. září se můžete vydat právě na pochod touto krajinou.

4. Kraj kamenů

5. Na pivo do Vysokého Chlumce

Vysoký Chlumec je malebná obec s majestátní dominantou hradu na Sedlčansku. 9. září se můžete právě sem vydat na Slavnosti pivovaru Vysoký Chlumec. Produem nepoteče jen pivo, ale samozřejmě také hudba.

5. Vysoký Chlumec

Výlet můžete spojit s návštěvou Skanzenu Vysoký Chlumec, který má ještě v září a říjnu otevřeno od úterý do neděle. Nádherné lidové stavby středního Povltaví tu uvidíte v reálu a v celé své kráse.

A odtud je to už kousek k vyhlídkám na Vltavu - Vltavská podkova u Solenic je na podzim zvlášť nádherná a kouzlo Vltavy vás očaruje i na stezce Drbákov - Albertovy skály.

5. Vltavská podkova

6. Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš

Svatý Václav se svou družinu dorazí v sobotu 23. září do zámeckého parku u zámečku Strkov v Plané nad Lužnicí. Na městských slavnostech si užijete lidovou i středověkou hudbu a trhy.

6. Svatováclavské slavnosti

Udělejte si výlet do Plané a vydejte se odtud třeba ještě naposledy na kole přírodním parkem Turovecký les na hrad Choustník a rozhlednu Krátošice. Je odtud úžasný výhled na podzimní barevnou krajinu.

6. Choustnik - vyhled

7. To mě láká velice město Sedlec-Prčice

Na výlet do Prčice a do jejího okolí se nemusíte vydávat jen při slavném pochodu. Podzim v dolíku Českého Meránu a okolních kopcích je kouzelný. Ochutnejte pivo Vítek z Prčice v místním pivovaru, kde zabrousíte i do Muzea rodu Vítkovců. Odtud můžete pokračovat nádhernou procházkou naučnou stezkou Od vítkovské růže k zázračnému prameni. Nebo vylézt až na Javorovou skálu.

7. Výhled na Český Merán z Javorové skály

A kdy vyrazit do Prčice? Co si dopřát malou oslavu? V sobotu 16. září se konají ve dvojměstí městské slavnosti – spojení Sedlce a Prčice. A o týden pozdějí 23. 9.  se můžete vydat na pochod – Za kapličkami Českého Meránu.

8. Romantika s Karlem Hynkem Máchou na hradě Borotín

Na zříceninu hradu Borotín se prý zatoulal i slavný básník a „první český turista“ Karel Hynek Mácha. Podzimní měsíce k tomu přímo vybízejí – malebná zřícenina, procházka po Naučné stezce skladatele J. E. Kypty, nebo přechod přes kopec Dehetník po loukách, které se lesknou ranní rosou.

8. Krajina Jistebnické vrchoviny

Můžete se tu také rozloučit s létem. V sobotu 9. září na místním barokním statku hned vedle hradu proběhnou tradiční staročeské Dožínky.

8. Hrad Borotín

9. Procházka plná podzimních výhledů na Bechyni

Se začínajícím podzimem se skály pod městem Bechyně obarví do žluta a hněda. Turista si tak může užít nádhernou procházku po Bechyňských vyhlídkách na levém břehu řeky, kde má celé město na vysokém útesu s klášterem a zámkem jako na dlani.

Od čtvrtka do neděle probíhají pravidelné prohlídky zámku a otevřen je i nádherný zámecký park. 
A 24. září můžete vyrazit třeba na divadlo – Začínáme končit s Barborou Hrzánovou.

9. Zámek Bechyně

10. Okolo Milevska duchovní krajinou

Klášter v Milevsku  - románská perla jižních Čech  - stojí již 830 let. A navštívit kouzelné okolí kláštera v Babím létě může být hned několikanásobný zážitek.

Z kláštera se můžete vydat hned na dva výletní okruhy líbeznou milevskou krajinou – na 22 km dlouhý Milevský vyhlídkový okruh, nebo na 7 km dlouhý Přírodně krajinářský okruh bezprostředním okolím kláštera. O víkendech jsou pro všechny zájemce otevřeny i vnitřní prostory samotného kláštera, kde se můžete vydat třeba pro stopách bratří Premonstrátů a navštívit i Milevské muzeum.

A k tomu všemu řada akcí v nádherném klášterním areálu – v sobotu 23. září Milevské bienále – velký koncert v bazilice, 29. září bude oslaven příchod Premonstrátů ze Želiva do Milevska a 2. října proběhnou ve měste Milevsko pivní slavnosti.

10. Klášter Milevsko

Zpět