Památky se připravují na zimní provoz

Ačkoliv se koncem října většina českých hradů a zámků ukládá k zimnímu spánku, řada šlechtických sídel na jihu Čech zůstává pro veřejnost otevřená. Chcete-li se vydat na romantickou procházku, na výlet s rodinou a prohlédnout si nějaký zajímavý zámek či hrad, máme pro vás několik tipů.

Novinkou letošního podzimu je nová prohlídková trasa Hostinské pokoje na státním zámku Hluboká, která bude v letoším roce zpřístupněna veřejnosti od 18. října do 19. listopadu. Tento nový prohlídkový okruh představuje návštěvníkům prostory druhého patra zámku, jichž se od poloviny 19. století využívalo jako hostinských pokojů pro ubytování příbuzných, přátel a vážených hostů knížecí rodiny Schwarzenberků. V rámci této trasy je zpřístupněna vůbec poprvé tzv. Stříbrnice, věnovaná prezentaci unikátní sbírky schwarzenberského stříbra (více informací o této trase zde). Po celé zimní období však mohou zájemci na zámku Hluboká v rámci zimní prohlídkové trasy navštívit Soukromé apartmány posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství Schwarzenberků. (www.zamek-hluboka.eu)

Celoročně je také zpřístupněn Hrad Rožmberk, kde expozice ve 2. patře hradu poskytuje výjimečný pohled do soukromí šlechtického rodu Buquoy. (www.hrad-rozmberk.cz)

Ochuzeni nezůstanou ani návštěvníci Českého Krumlova, kteří mohou navštívit expozici Hradního muzea umístěnou v budově tzv. Hrádku, v patrovém paláci na II. zámeckém nádvoří, který společně se zámeckou věží tvoří charakteristickou pohledovou dominantu města Český Krumlov. Expozice prezentuje vzácné artefakty ze zámeckých depozitárních fondů, vztahujících se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského zámku. (www.zamek-ceskykrumlov.cz

V období adventu od 9. do 30. prosince se mohou návštěvníci těšit i na prohlídky schwarzenberských soukromých apartmánů s vánoční tematikou na státním zámku v Třeboni. (www.zamek-trebon.cz)

Zpět