12 důvodů, proč prožít úžasný advent v Toulavě

Nevíte, kam vyrazit na adventní trhy, či romantický předvánoční pobyt s jedinečnou atmosférou? Vychutnejte si adventní čas v romantických kulisách historických měst, tradice venkova našich prababiček i zážitky plné pohody v nové turistické oblasti na pomezí jižních a středních Čech od Tábora až k nám...

Dali jsme dohromady 12 důvodů, proč stojí za to udělat si během adventu výlet do Toulavy.

 

1. Staročeský vánoční trh s neopakovatelnou atmosférou ve starém Táboře

Kdy: sobota 9. 12.

Přijďte obdivovat tradiční uměleckořemeslnou výrobu a nechat se okouzlit vánočními vůněmi, svitem svíček a kouzlem vánočních trhů v dechberoucích kulisách Žižkova náměstí a starého města Tábor s gotickou radnicí, Kostelem Proměnění páně, Muzeem čokolády, hradem Kotnov a dalšími malebnými místy. Stanete se svědky Naděje zrození, kde se setkáte s 13metrovým obživlým andělem, vyzkoušítevánoční zvyky, jako je věštění z olova, vosku, házení střevícem a pouštění lodiček, vychutnáte si Vánoční příběh v podání divadla Víti Marčíka a zatancujete si na dobovou hudbu z předminulého století. Pro děti je připraven také vánoční kolotoč.

1 Tábor Vánoce

Program: 

9 - 18 h Trh - Účinkují staropražská mírně rozverná kapela PÉRO ZA        KLOBOUKEM a staročeská hudebně komediantská kapela KONTUŠOVKA
Naděje zrození - vystoupení 13metrové loutky anděla, vánoční zvyky 

17 h Vánoční příběh -  tradiční zpracování události podle Lukášova evangelia v podání potulného loutkovéhp divadla To jsem já Víti Marčíka

TIP: Ubytujte se v Hotelu Grand s nádechem první republiky. O víkendu 8. – 10. 12. Je pro vás připraven adventní pobyt s horkým punčem a překvapením.

 

2. Pohádkový zámek Bechyně a setkání s anděly

Kdy: neděle 17. 12., Zámek a náměstí Bechyně

Renesanční zámek, kde slavil slavnou svatbu Petr Vok z Rožmberka, otevře mimořádně své brány návštěvníkům. Nechte se unést čarovnou zámeckou atmosférou. Na nádvoří navštivte vánoční trh, poslechněte si koledy a děti si mohou i leccos vyzkoušet. Po prohlídce zámku se příjemnou procházkou přesunete na náměstí v Bechyni, kde se rozezní troubení z věže v podání legendárního Swing Bandu Tábor, nakonec vám zamává anděl a podělí se s vámi o zkušenosti s poštou Pro Ježíška. Už v sobotu si v lázeňském historickém městečku Bechyni můžete užítBetlémský příběh v Kulturním domě - poutavé zpracování vánočních koled, bohaté kostýmy a velká výprava.

2. Bechyne

Program:

so 17 h - Betlémský příběh v Kulturním středisku

ne 15 h - Vánoční trh na zámku

ne 17 h - Troubení z věže na náměstí

TIP: V Bechyni si během adventu můžete užit speciální romantický víkend v Hotelu Panská s překvapením.

 

3. Stará řemesla a zvyky na vlastní kůži v Milevsku

Kdy: sobota 3. 12., Milevské muzeum v areálu Kláštera Milevsko

Zavítejte do Milevského kláštera – nejstaršího v jižních Čechách. Na druhém nádvoří v historické budově Milevského muzea můžete ochutnat horkou medovinu, poslechnout si flašinetáře, vidět ukázky tradičních řemesel a vybrat si z bohaté nabídky vánočního zboží, betlémů, keramiky, perníků, ozdobných minerálů, historických knih, replik dobového skla, aromatických bylinných polštářků, madeirských vajec, vizovického pečiva, květinových aranží a vánočních dekorací nebo sledovat paličkování, sedlářství, řezbářství, korálkování, výrobu skleněných figurek, drátování, výrobu květinových aranžmá a mnoho dalšího.

3. Milevsko

TIP: Od 14 hodin v jedinečném Muzeu Milevských maškar na náměstí v Milevsku můžete objevit původ milevských maškar ve středověkých žákovských hrách a historii slavných Milevských maškar.

Program:

9 - 17 h - Jarmark starých řemesel

14 h - Původ Milevských maškar v Muzeu milevských maškar

 

4. Vlastní kreativitě se meze nekladou v Soběslavi

Kdy: pátek a sobota 24. a 25. 11., KD Soběslav „Národ“

Originální inspirace na advent i vánoční dárky v Soběslavi na veletrhu KREATIV. Představí se vám více než 60 vystavovatelů (kreativní tvorba, workshopy). Nachystán je prodej od autorských módních návrhářů, módní doplňky, přírodní kosmetika a mýdla a najdete na něm spousty dětských dílniček či malování na obličej. Nebude chybět ani módní přehlídka pro děti i dámy. Připraven je bar a domácí cukrárna či čajovna. Atmosféru dotvoří možnost nákupu vánoční dekorace a floristiky.

4. kreativ

Program:

pá, so 9 - 18 h - veletrh, malování na obličej, domácí cukrárna, módní přehlídky

TIP: V pátek je možno navštívit knihovnu a Rožmberský hrad. V sobotu a neděli zveme do staročeské restaurace Národ, která je v těsném sousedství hradního paláce a jistě si každý z jejich nabídky vybere.

 

5. Adventní romantika na zámku Radíč

Kdy: Adventní víkendy, zámek Radíč

V malebných kopcích na Sedlčansku leží pohádkový zámek rytířů a princezen – zámek Radíč. Na své si tu přijdou hlavně děti. V sobotu 2. 12. se sem můžete vypravit na Vánoční trh
všech adventních víkendech vás na Radíči rádi přivítají na prohlídku zámku, kde se děti mohou stát na čas rytířem nebo princeznou a skočit rovnýma nohama do Vánoční pohádky.

5. Radic

 

6. Chutná krmě i starobylé vánoční zvyky ve středověké krčmě Housův mlýn

Kdy:  so 2. 12., ne 3. 12., so 9. 12., ne 10. 12., so 16. 12., ne 17. 12., Housův mlýn Tábor

Pro milovníky starých časů máme v Toulavě lahůdku: Adventní obědy v krčmě Housova mlýna. Podávají se tradiční staročeská jídla.Vyzkoušejte vánoční zvyky našich předků, pokláboste s krčmářkou, nebo si zahrajte kostky o kalíšek horké medoviny.V 15 hodin se navíc vyfoťte ve Filmové zbrojnici ve zbrojích a se zbraněmi, které si zahrály ve slavných filmech a seriálech.

6. Housuv mlýn

 

7. Mikulášská jízda po nejstarší elektrifikované železnici ve střední Evropě

Kdy: sobota 9. 12., Vlakové nádraží Tábor

Vydejte se na dobrodružnou nostalgickou jízdu historickým Křižíkovým vlakem po nejstarší elektrifikované železnici, jejímž autorem byl vynálezce František Křižík, z Tábora do Bechyně. Děti potkají Mikuláše s čertem a andělem, dospělí si mohou vychutnat kouzlo zimní jihočeské krajiny.

7. Bechynka

Jízdní řád:

10. 23 Odjezd z Tábora do Bechyně

14.35 Odjezd z Bechyně do Tábora

 

8. Vánoční duchovní atmosféra jedinečných církevních památek

Kdy: celý advent

Vánoční atmosféra církevních památek má své neopakovatelné kouzlo. Vydejte se do poutního klostela v Klokotech v Táboře, který je jihočeskou Svatou horou, do kláštera v Milevsku, kde se 24. 11. od 18 hodin můžete zúčastnit oslav 830 let od založení kláštera a podívat se i na místa, kam se běžný smrtelník nedostane, nebo do kláštera v Bechyni, který mimořádně své brány veřejnosti otevře v neděli 10. 12. v 17 hodin u příležitosti hudebního a divadelního představení, které propojí ambity minoritského kláštera a Kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Klokoty 

 

9. Krajina v zimním hávu: pastva pro oči i pro duši

Vychutnat si malebnou krajinu Toulavy v zimním hávu – to je důvod, na který nesmíme zapomenout.

Máme pro vás hned 4 tipy:

- vydejte se po stezce podél Lužnice z Tábora do Bechyně hlubokým údolím
- objevte Sedlčansko – volně přístupná je třeba zřícenina větrného mlýna v Příčovech
- vypravte se do Jistebnice ke kapli sv. Magdalény
- prozkoumejte na zříceninu Borotín.

I v zimě zažijete krásné toulky přírodou od Tábora až k nám….

9 Krajina

 

10. Na lyže a do přírody

Co by to bylo za zimu bez lyžování? V moderním lyžařském středisku Monínec uprostřed Jistebnické vrchoviny máte navíc záruku sněhu za každého počasí. Čytřsedačková lanovka, funpark, noční lyžování a luxus jako v Alpách. K tomu můžete využít některý ze zimních pobytů v luxusním hotelu s wellness, ale i v klasické horské chatě.

Více na www.moninec.cz

10. Lyzovani

 

11. Adventní pobyty s jedinečnou atmosférou

Ať už vás lákají netušená zákoutí a křivolaké uličky Tábora nebo Bechyně ve vánočním hávu, či si chcete užít adventní venkov jako za starých časů, máme pro vás tip na pobyty dle vašich představ.

Prvorepublikovou atmosféru s vánočním balíčkem si vychutnáte v hotelu Grand v Táboře, staročeský venkov s adventními zvyky poznáte v penzionu Kateřina na Jistebnicku, luxus a romantiku si užijete v Hotelu Panská v Bechyni a Vánoce na svahu můžete strávit na Monínci.

Nechte se inspirovat adventními pobyty ZDE.

11. Pobyty

 

12. Živý advent: Nabitý program, u kterého se nebudete nudit.

A to není zdaleka všechno. Naplánujte si adventní víkend, nebo třeba týden v Toulavě dle svého gusta. Nabízíme vám Toulavský adventní kalendář, kde zjistíte, kam a kdy vyrazit a kdy si výlet k nám zapsat do kalendáře.

KALENDÁŘ ZDE

Budeme se těšit v turistické oblasti od Tábora až k nám…

12. akce1

Zpět