Pěší stezka údolím Lužnice míří mezi nejlepší v Evropě

Pěší Stezka údolím Lužnice Toulavou z Plané nad Lužnicí do Týna nad Vltavou se má brzy stát první dálkovou pěší trasou, která bude zařazena na seznam nejlepších stezek v Evropě.

Turistická oblast Toulava s Klubem českých turistů totiž připravuje právě tuto trasu tak, aby jí byla udělena značka „Leading Quality Trails Best of Europe“, tedy v překladu „Stezky špičkové kvality, nejlepší v Evropě“. Na Starém kontinentu je v současnosti 16 takových tras a to především v Německu, Řecku, Rakousku, či Nizozemsku. V České republice to bude úplně první stezka s tímto označením. Značku uděluje Evropská asociace turistických klubů – tedy jakýsi spolek klubů turistů z jednotlivých evropských zemí.

Na co se tedy mohou turisté těšit? Na 55 km dlouhou pěší trasu, která je rozdělena do 4 denních etap. Na trase leží historická města Tábor a Bechyně, zříceniny Příběnice a Dobroncie, Stádlecký řetězový most, zámek Koloděje nad Lužnicí, ale především překrásné hluboké údolí Lužnice. Stezka se vine kolem skalních stěn i tunelem ve skále, po starých cestách, které KČT s podporou hraběte Harracha stavěl už v roce 1899, kolem mlýnů a peřejí.

Aby mohla evropské označení získat, musí splňovat řadu náležitostí, které zaručí turistovi patřičnou kvalitu. A to především – většina trasy jde mimo asfaltové povrchy přírodními pěšinami, kde turista nepotká automobil, po celé délce nabízí přírodní a další atraktivity, člověk tu najde informace o tom, kde se najíst a napít, kde přespat, a také má možnost nechat si převézt svá zavazadla do místa, kde bude nocovat.

Stezka je vedena po stávajícím značení KČT, které se kvůli certifikaci v některých místech muselo upravit a přeložit na jiné cesty.

Celou trasou provedou také informační cedule o zajímavostech kolem řeky (těch je ceklem 18), jejichž součástí je i vědomostní kvíz, aby spolu turisté mohli během cesty soutěžit.

Duchovním průvodcem na stezce se potom stal spisovatel Zdeněk Šmíd (1937-2011), autor legendární vodácké knížky Proč bychom se netopili, jehož poetické citáty z knihy Lužnice-putování s řekou provázejí turisty po celé trase. Citáty byly použity se svolením syna pana Šmída.

(untitled)

Projekt navazuje na trasu Stezka podél Lužnice nás spojuje, která byla vyznačena od pramene až k soutoku Klubem českých turistů v roce 2014. Trasa na seznamu Best of Europe bude finální čtyřdenní etapou této 230 km dlouhé trasy.

Pokud vše půjde dobře a značka kvality bude stezce udělena, Toulava ji oficiálně otevře na jaře roku 2020. Děkujeme Jihočeskému kraji, který projekt "Stezka Lužnice Toulavou" finančně podpořil, městům a obcím a KČT, kteří se na úpravách stezky také podíleli.

Zpět