Léto na Bechyňce

Léto na Bechyňce

Vyražte na výlet historickým Křižíkovým vlakem z roku 1903 zvaným Elinka. Nebo lokomotivou Bobinka. Celé léto probíhají o víkendech nostalgické jízdy.

Termíny na Léto na Bechyňce - jízdy Elinky: 

17. 6. 
1., 5., 15., 29. 7. 
12., 26. 8. 
9., 16., 17. 9. 

Bobinka každou sobotu a neděli od 17. 6. do 17. 9.

První jízda 17. 6. doveze přitom návštěvníky do Bechyně na Toulavý festival, kde se sejde to nejlepší z celé turistické oblasti Toulava. Cyhbět nebude ani vynálezce František Křižík s rodinou a další doprovodný program, který v Táboře, Bechyni a dalších místech bude provázet celou prázdninovou akci.

Na sklonku 19. století padl verdikt zřídit mezi Táborem a Bechyní železniční dráhu. Zásluhou „českého Edisona“, Františka Křižíka, byla tehdy prosazena její elektrifikace. O pár let později, v roce 1903, tak mohla zahájit svůj provoz vůbec první elektrifikovaná dráha na území celého Rakouska-Uherska.

Nenechte se mýlit, tímto prvenstvím tu technické zajímavosti nekončí. Již na začátku trati v Táboře bylo při budování nejdříve potřeba přemostit řeku a vznikla zde také elektrárna, která dráhu zásobovala proudem. O tom, že Křižíkova elektrická dráha byla opravdu výjimečná, svědčí i fakt, že jí byly povoleny úlevy. A tak tu zatáčky mohou mít menší poloměr a trať vede terénem se sklonem až 35 promile.

A ještě jedna perlička na vás čeká v Bechyni. Sem byla dráha prodloužena až o něco později, v roce 1928, a to díky mostu s poetickým názvem Duha.

Termín konání

17. 6. 2017 — 17. 9. 2017

Zpět