Přidat do programu

Mezinárodní hudební festival DOBRŠSKÁ BRÁNA

Termín konání

25. 8. 2017 — 26. 8. 2017

Místo konání

Sdružení pro obnovu Dobrše

Festival Dobršská brána – brána do světa hudby si ve svém úvodním ročníku klade za cíl představit muzikanty, kteří jsou ve své tvorbě otevřeni mnoha různým vlivům a spojují v ní hudbu lidovou s jazzem a komorní hudbou. Motto "Brána do světa hudby" naznačuje, že hudbu nemá smysl rozdělovat na nějaké styly.

 

Festival též navazuje na historické tradice místa, kdy Dobrš byla kulturním a společenským centrem regionu, oživuje tradici hudebních produkcí v 60. a 70. letech minulého století, kdy sál hostince "U Dražných" byl centrem hudební produkce neoficiálního proudu, ideově a politicky tehdy nežádoucího.

 

Hudebníci přijedou do Dobrše již den před festivalem a připraví společné vystoupení, které se odehraje na závěr festivalu a bude k vidění právě jen na něm.

Jednotícím prvkem festivalu jsou smyčcové nástroje. Ty uslyšíme v různých nástrojových kombinacích, ale i sólově, hrát volnou improvizaci, skladby napsané původně pro jiný nástroj i kompozice určené přímo pro tyto konkrétní interprety.

 

Součástí festivalu budou i přednáška Johna Buckleyho a workshopy Gartha Knoxe o viole ďamore a Nilse Oklanda o hardangerských houslích a norské lidové hudbě.

 

Jednotlivé koncerty festivalu se uskuteční na různých místech Dobrše. Sólové recitálu budou v kostele Zvěstování P. Marii, některá vystoupení v areálu tvrze a zámku, jiná ve zvonici sv. Jana a Pavla. Závěrečná společná hudební improvizace všech účinkujících a příležitost k tanci pro všechny přítomné proběhne v sále bývalé místní hospody U Dražných.  Posluchači i hudebníci se tak seznámí s Dobrší, jejími tradicemi a památkami zblízka.

 

PROGRAM:

Pátek 25. srpna

16.00 _ Garth Knox – kostel Zvěstování P. Marii

18.00 _ Mantaban3jo – zámek – venkovní pódium

20.00 _ Prázdné hory jsou plné větru a deště – zámek – venkovní pódium

22.00 _ Barry Guy & Maya Homburger – kostel Zvěstování P. Marii

Sobota 26. srpna

11.00 _ John Buckley – přednáška – zámek

14.00 _ Petr Tichý – kostel Zvěstování P. Marii

15.00 _ Anna Romanovská – kostel Zvěstování P. Marii

16.00 _ Gabriel Vermelho & Jakub Jedlinský – zvonice kaple sv. Jana a Pavla – venkovní pódium

17.00 _ Roštovanka - náves

18.00 _ Nils Okland Ensemble - zámek – venkovní pódium

20.00 _ Garth Knox Saltarello Quartet – zámek – venkovní pódium

22.00 _ společné vystoupení účinkujících a prostor k tanci – sál hospody U Dražných

 

Blíže o účinkujících: 

Garth Knox (Irsko)

Garth Knox je v čele scény nové hudby již delší dobu. Díky zkušenostem, které získal jako violista v Arditti Quartetu a Ensemblu Intercontemporain a z těsné spolupráce s mnoha předními soudobými skladateli, se stal ojedinělým interpretem hudby různých stylů včetně minimalismu. Ovládá nejmodernější techniky a využívá nové technologie.

Díky zájmu o violu d´amore a středověké „skřipky“ se jeho repertoár v nedávné době otevřel také staré hudbě (středověké a barokní), kterou přesvědčivě přenáší do přítomnosti, a díky svým irským a skotským kořenům dokáže snadno vést dialog s tradiční keltskou hudbou. Vždycky se cítil jako improvizátor a v současné době se stále více uplatňuje jako autor, který rozvíjí své nápady v novátorském hudebním divadle.

http://www.garthknox.org/

 

Mantaban3jo (ČR)

Mantaban je projekt Jiřího Hodiny a jeho hudebních přátel, které přizval k občasné, nebo i dlouhodobé spolupráci. Mantaban je otevřená dílna pro kohokoliv, kdo přinese nové podněty a něco ze své osobitosti. Možná tak překvapí zvukem lišícím se od běžné produkce lidových písní. Ústní tradice znamená předávání „od úst k uším“, a tak záměrem Mantabanu není jen zvuková autenticita, ale i snaha znovu porozumět textům a obnovit jejich naslouchání. Proto kapela nehraje jen na historické nástroje a nerekonstruuje dobová znění. Usiluje spíše o aktuální zvuk, v němž by člověk mohl slyšet „své předky“.

Jiří Hodina je hudebníkem se širokým záběrem od staré hudby až po aranžmá lidových písní. Vystudoval Pražskou konzervatoř a dirigování gregoriánského chorálu na Conservatoire de Paris. Spoluzakládal soubor Schola Gregoriana Pragensis, kde působil patnáct let. Současně vedl ženský soubor Schola Benedicta. Je jedním ze zakladatelů Českomoravské hudební společnosti (dnes Čechomor); posléze založil vlastní skupinu Marcipán, která se věnovala interpretaci českých a moravských lidových písní.

Nejnovější sestavu této kapely tvoří kromě Jiřího Hodiny trombonista Jan Jirucha a saxofonista a klarinetista Patr Kalfus.

Jan Jirucha se narodil v roce 1982 v Praze. Pochází z hudební rodiny. Od šesti let hraje na eufonium a pozoun. Vede soubor Bucinatores, který existuje v několika variantách, a dále působí například v Concept Art Orchestra, Points, MCH Trio, Michal Prokop & Framus Five a dalších.

Petr Kalfus (1983) hraje na různé typy klarinetů a saxofonů v mnoha různých skupinách: Bucinatores, Concept Art Orchestra, Andy Schofield Orchestra, sextet, Artisans Quintet, Josef Kolo Sextet a dalších

Jiří Hodina – zpěv, housle; Jan Jirucha – trombon; Petr Kalfus – saxofony, klarinety.

http://www.mantaban.cz/

 

Prázdné hory jsou plné větru a deště (USA, Finsko, Japonsko, ČR)

Skupina „Prázdné hory jsou plné větru a deště“, jejíž název pochází ze staré korejské zenové básně, vznikla v září 2014 jako trio založené hráčem na dechové nástroje Michalem Hrubým (zakladatelem kapel Neočekávaný dýchánek a Kapitán Kajman), finským kontrabasistou Eskem Mäkinenem a fenomenálním americkým perkusistou Hearnem Gadboisem, který koncertoval a nahrával například s Patti Smith nebo Suzanne Vega. Mezinárodní trio postupně doplnili na kvinteto japonský saxofonista a hráč na flétnu šakuhači Seizan Kenji Osako a mladá houslistka a hráčka na japonský strunný nástroj koto Anna Romanovská (mimo jiné Orchestr Berg). Kapela se věnuje volné improvizaci na pomezí jazzu a etnické hudby všech zemí, z nichž jednotliví členové kapely pocházejí. Jako hosté se skupinou též vystoupily legendy české alternativní hudby: violoncellista Miroslav Posejpal, hráč na šakuhači Vlastislav Matoušek nebo saxofonista skupiny Plastic People of Universe Vratislav Brabenec.

http://ethnocloud.com/Empty_Mountains_are_full_of_Wind_and_Rain/

 

Maya Homburger & Barry Guy (CH, GB)

Manželské duo houslistky Mayi Homburgerové a kontrabasisty Barryho Guye.

Maya Homburgerová se narodila v Curychu ve Švýcarsku. V roce 1986 se přestěhovala do Anglie a začala hrát v orchestru English Baroque Soloist Johna Eliota Gardinera a dalších souborech dobových nástrojů. V roce 1993 natočila dvanáct fantazií pro sólové housle od G. Ph. Telemanna a v roce 1995 šest sonát pro housle a cembalo J. S. Bacha spolu s Malcolmem Proudem. V duu s manželem Barrym Guyem uvádí barokní sólové práce do souvislostí s volnou improvizací. Společně koncertovali na mnoha významných světových festivalech zaměřených na novou hudbu, jazz i barokní hudbu.

Barry Guy (22. dubna 1947 v Londýně) je britský skladatel a hráč na kontrabas. Rozsah jeho zájmů zahrnuje starou hudbu, soudobé skladby, jazz a improvizaci. Pracuje s celou řadou orchestrů ve Velké Británii a Evropě. Poprvé veřejnost zaujal jako basista improvizačního tria s klavíristou Howardem Rileym a bubeníkem Tonym Oxleym v roce 1969. Trio se saxofonistou Evanem Parkerem a bubeníkem Paulem Lyttonem patří k nejznámnějším skupinám věnujícím se volné improvizaci.

http://www.mayarecordings.com

 

Petr Tichý (ČR)

Petr Tichý, český kontrabasista s bohatými pódiovými i studiovými zkušenostmi, hraje mimo jiné i na elektroakustický kontrabas vlastní konstrukce zhotovený mistrem houslařem Jiřím Petlachem. Během studií na Konzervatoři Jaroslava Ježka (u profesorů Petra Kořínka a Jaromíra Honzáka, kurzy u Miroslava Vitouše) se propojil s pražskou jazzovou scénou, kde působí dodnes. Hudební vzdělání si dále doplňoval u Jaromíra Honzáka a Jiřího Slavíka na jazzovém oddělení pražské HAMU.

http://www.tichykontrabas.cz/

 

Anna Romanovská (ČR)

Anna Romanovská Fliegerová se narodila 21. 3. 1982 v Praze. Vystudovala hru na housle na pražské konzervatoři. V červnu 2008 dokončila magisterské studium na PedF UK v Praze (obory housle a hudební výchova). Od září 2009 se tamtéž věnuje doktorskému studiu. Tématem její dizertační práce je život a dílo irského hudebního skladatele Johna Buckleyho.  Od roku 1994 pravidelně absolvovala letní houslové kurzy profesorů J. Pazdery, P. Messiereura, P. Prantla, P. Kudeláska a B. Matouška. V dubnu 2006 a 2007 reprezentovala Univerzitu Karlovu na mezinárodních mistrovských kurzech komorní hudby v programu Evropské unie MUSTUFE (music study festival) v Litvě. V rámci vysokoškolského výměnného programu Erasmus studovala jeden semestr na St. Patrick´s College of Dublin a absolvovala též čtrnáctidenní stáž na partnerské univerzitě v Moskvě. V roce 2006 začala pořádat srpnové houslové kurzy profesora B. Matouška ve Zlaté Koruně v rámci Královského hudebního festivalu, na jehož dramaturgii se taktéž podílela (ročník 2006, 2007, 2008 a 2013). Je stálou členkou komorního orchestru Berg (od roku 2000). S různými orchestry a komorními soubory (např. Filharmonický orchestr České Budějovice, Ensemble Grace, Ecce musica, Shvituris quartet, 108 Hz – sdružení pro provádění soudobé hudby pod vedením Vlastislava Matouška ad.) koncertovala v zemích EU, Švýcarsku, Japonsku, Turecku a na Kypru.

Mezi její další hudební aktivity patří zpěv, hra na japonský tradiční nástroj koto a kompozice. Kromě jiného je autorkou hudby k divadelní hře 1+KK.

http://www.annafliegerova.cz/index.php?page=biografie

 

Gabriela Vermelho & Jakub Jedlinský (ČR)

Duo houslistky a zpěvačky Gabriely Vermelho a akordeonisty Jakuba Jedlinského vystoupí s repertoárem připraveným speciálně pro festival Dobršská brána. Jeho základem je návrat k moravským kořenům Gabriely Vermelho. V programu tak mají své místo moravské, židovské a slovenské lidovky, ale i Gabrieliny autorské skladby, které vycházejí z moravské melodiky.

Gabriela Vermelho je neběžnou osobností naší hudební a divadelní scény. Je současně zpěvačkou, houslistkou, violistkou, hráčkou na kvinton, skladatelkou a herečkou, působí v oblasti klasické hudby, muzikálu, jazzu a rockové alternativy. Je členkou Talichovy komorní filharmonie, primariem kvarteta Gadrew Way, zpívá a tvoří v kapelách Maraca a Zimbova, vystupuje společně s Epoque Quartetem a Petrem Wajsarem ve sdružení EWave. Skládá scénickou hudbu.  Spolupracuje se současnými českými mladými autory (Markéta Dvořáková, Aleš Pavlorek, Michal Nejtek, Jan Meisl), kteří pro ni píšou skladby v oblasti vážné muziky. Na jaře roku 2013 dokončila hudbu k baletu Krvavá svatba, kterou uvádí Komorní scéna divadla J. K. Tyla v Plzni.

Jakub Jedlinský je úspěšným akordeonistou mladé generace. Absolvoval Konzervatoř v Pardubicích (prof. A. Dvořák), Západočeskou univerzitu v Plzni (J. Vlacha a J. Vlachové ml.) a Mistrovskou třídu na Hudební akademii v Dánském Esbjergu u doc. Jytte von Rüden. Získal četná ocenění na tuzemských i mezinárodních soutěžích. Zúčastnil se mezinárodních kurzů a seminářů pod vedením předních osobností svého oboru (B. Dowlasz, J. v. Rüden, N. Sevrjukov). Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem, účinkuje na mezinárodních hudebních festivalech v ČR i v zahraničí. Pravidelně spolupracuje se zpěvačkou a skladatelkou Gabrielou Vermelho, držitelkou ceny Alfréda Radoka a souborem Bardolino, které se zaměřuje na originální pojetí etnické hudby celého světa. Od roku 2008 je pedagogicky činný na konzervatoři v Pardubicích, kde vyučuje hru na akordeon. (Německo, Dánsko, Polsko, Rakousko).

http://gare.cz/o-nas/gabriela-vermelho/                              http://www.escualokvintet.cz/jakub.php

 

Nils Økland Ensemble (Norsko)

Nils Økland je houslista s novátorským přístupem k hudbě a specialista na norský lidový nástroj hardangerské housle. Kreativním způsobem rozšiřuje záběr folklorní hudby ve své domovině. Svou hudbu popisuje jako „hybrid mezi poezií lidové hudby a energií punku“. Okland vydal na značce ECM čtyři alba, sólovou desku Monograph, v duu se Sigbjornem Apelandem desku Lysoen a desky Lumen Drones (2014) a Kjolvatn (2015) s kapelou. Pro Rune Gramofon natočil před spoluprací s ECM dvě alba.

Spolupracoval s Christianem Wallumrodem či Arvem Henriksenem a pravidelně hraje s klasickými, folkovými, rockovými a jazzovými muzikanty, například v kapele 1982 zaměřené na improvizaci a v rockovém triu Lumen Drones.

Nils Økland Ensemble vystupuje ve složení Nils Okland (hardangerské housle, viola d´amore), Sigbjorn Apeland (harmonium), Rolf-Erik Nystrom (alt a baryton saxofon), Mats Eilertsen (kontrabas) a Hakon Morch Stene (perkuse, vibrafon).

http://www.nilsokland.no/

 

Garth Knox Saltarello Quartet (Irsko, Francie)

Kvarteto violisty Gartha Knoxe hrající v netradičním složení dvě violy (Garth Knox a Julia Robertová), violloncello (Agnes Vestermanová) a perkuse (Sylvain Lemetre). Ve svém repertoáru má úpravy písní Hildegardy von Bingen, Guillama Machauta, skladby barokních skladatelů Marina Maraise a Antonia Vivaldiho, úpravy irských lidových písní, ale i skladby Johna Zorna či finské skladatelky Kaiji Saariaho.

http://www.garthknox.org/

http://agnes.vesterman.free.fr/Agnes_Vesterman/Accueil.html

 

Roštovanka (ČR)

Dechovka, složená z muzikantů šumavského Podlesí, vznikla v roce 2007. Ve svém repertoáru má české a moravské lidové písně a skladby pro dechové kapely. Hraje ve složení Miroslav Němec (harmonika-heligonka), Jiří Švarc (trumpeta), Josef Strnad (saxofon a klarinet), Miloslav Diviš (tuba) a Václav Kurš (bicí).  

  

Festival se koná pod laskavou záštitou pana Karla Schwarzenberga.

Festival podporují:

     

Mezinárodní hudební festival DOBRŠSKÁ BRÁNA

Fotogalerie

Zpět