Přidat do programu

Festival barokních umění v Českém Krumlově

Termín konání

21. 9. 2018 — 23. 9. 2018

Místo konání

Český Krumlov

Nesmrtelná díla barokních umělců - stavitelů a hudebních skladatelů se po staletích znovu potkávají, aby dala vzniknout ojedinělé kulturní akci. V autentických historických prostorách města tak mohou zaznít tóny dobových skladeb, ať už jde o chrámovou hudbu v klášterním kostele nebo operu na scéně unikátního zámeckého barokního divadla. 

S roční pravidelností přibližuje Festival barokních umění díla barokních autorů v autentických historických prostorách regionu, města a zámku Český Krumlov. V rámci každého ročníku festivalu probíhá v Barokním divadle na českokrumlovském zámku novodobá světová premiéra barokní opery v plně scénickém a výpravném (autentickém) provedení.

XI. ročník Festivalu barokních umění Český Krumlov uvede od 21. do 23. září 2018 novodobou světovou premiéru barokní opery od Antonia Gianettiniho L'Ingresso alla Gioventù di Claudio Nerone uvedenou v Modeně roku 1692 u příležitosti sňatku Francesca II. d'Este s Margheritou Farnese.

PROGRAM LETOŠNÍHO ROČNÍKU:

Antonio Gianettini: L’Ingresso alla Gioventù di Claudio Nerone​

21.09.2018   (Pá)             18:00

22.09.2018   (So)             17:00

23.09.2018   (Ne)            17:00

Slavnostní opera uvedená v Modeně roku 1692 u příležitosti sňatku Francesca II. d’Este s Margheritou Farnese. 

Antonio Gianettini (cca 1648–1721) patří k dnes málo známým skladatelům, i když ve své době patřil k uznávaným mistrům a zastával významné hudebnické posty v důležitých centrech tehdejší Itálie. Hudební vzdělání získal v Benátkách a od roku 1674 působil jako basista v kapele baziliky S. Marco, kde později získal také místo varhaníka. Současně byl také varhaníkem dalšího významného benátského chrámu SS. Giovanni e Paolo. Kromě působení v církevních službách vynikl také jako operní skladatel – pro různá benátská divadla napsal kolem deseti oper. Od roku 1686 až do smrti byl kapelníkem vévodů z rodiny d’Este v Modeně. Především za vlády Francesca II. d’Este byla Modena proslulým centrem operní a oratorní produkce; vévodská kapela (Cappella Ducale di Modona) sdružovala řadu vynikajících skladatelů, zpěváků i instrumentalistů. 

Slavnostní opera L’Ingresso alla Gioventù di Claudio Nerone patří k nejvýznamnějším Gianettiniho dílům. Jejím námětem je epizoda z doby nástupu císaře Nerona k vládě podle líčení římského historika Publia Cornelia Tacita. Tato tématika, umožňující hojné narážky na soudobou dvorskou společnost i politickou situaci, byla v období baroka velice oblíbená – do této oblasti patří dnes mnohem známější opery, Monteverdiho L’Incoronazione di Poppea či Händelova Agrippina. 

Podkladem pro nastudování je rukopisná partitura unikátně dochovaná v Modeně (Biblioteca Estense Universitaria di Modena) a výtisk libreta, které zároveň sloužilo jako program k modenskému představení roku 1692 uložený tamtéž. 

Účinkují: 
Sólisté, barokní orchestr Hof-Musici; od cembala řídí Ondřej Macek 
Režie a barokní gestika: Zuzana Vrbová

Další informace zde: L’Ingresso alla Gioventù di Claudio Nerone nebo ke stažení v příloze.

 

Rezervace vstupenek:

Infocentrum Český Krumlov 
náměstí Svornosti 2 
381 01 Český Krumlov 
tel.: +420 380 704 622 
e-mail: info@ckrumlov.info 
www.ckrumlov.cz/info 

Zdroj fotografie: ©Město Český Krumlov/Autor fotografie: Libor Sváček

Festival barokních umění v Českém Krumlově

Zpět