Mistrovství Evropy v raftingu

lokalita: České Budějovice

21. 8. — 27. 8.

Mistrovství Evropy v raftingu 2023 se uskuteční 21.–27.srpna na umělé slalomové dráze v Českých Budějovicích a na horní Vltavě pod Lipnem. 

Závodit se bude ve dvou disciplínách R4 a R6 (čtyř a šestičlenných posádek) napříč věkovými kategoriemi od juniorů až po ty nejzkušenější „Masters“ závodníky. 

První část šampionátu, tedy úvodní disciplíny Sprint, Slalom a kontaktní vyřazovací „Head To Head“ se odehrají na umělé slalomové dráze v Českých Budějovicích, kde bude i zázemí celého mistrovství. Na Vltavu pod Lipnem se závodníci přesunou v pátek 25. srpna a budou zde soutěžit pouze v závěrečné disciplíně Sjezd. Závodní sjezdovou tratí pro část kategorií (juniorské kategorie R4 i R6, R4 ženy a R4 ženy Masters) bude Vltava pod přehradou Lipno II. z Vyššího Brodu.


Nejobsazenější kategorie Mužů (Open i Masters) R4 a všechny „dospělé“ kategorie R6 absolvují svůj hlavní závod v sobotu 26. srpna na krásné, ale velmi náročné trati z Loučovic přes obávané Čertovy proudy. Trať závodu vede přes dlouhá kamenitá pole, velké stupně a průskoky, známé jako „Okno“, „Škvíra“ nebo „Schody“. Obtížnost vodního terénu zde dosahuje až nejvyššího sjízdného stupně vodácké klasifikace WW V. Jde o jednu, ne-li tu vůbec nejtěžší závodní trať v Evropě. 

Celkové vyhlášení všech kategorií proběhne v sobotu večer 26. srpna v Českých Budějovicích, ve vodáckém areálu Lídy Polesné.
 

Čeští raftaři patří dlouhodobě mezi světovou špičku, mohou se pyšnit mnoha tituly mistrů světa i Evropy a nepočítaně stříbrných a bronzových medailí ze světových závodů. Na domácí půdě budou chtít jistě na dosavadní úspěchy navázat a představit se domácím fanouškům v tom nejlepším světle.


Stručný program ME v raftingu 2023: 


21. – 22. 8. Příjezd, registrace, trénink České Vrbné, Vyšší Brod 

23. 8. Závod SPRINT a H2H České Vrbné 

24. 8. Závod SLALOM České Vrbné 

25. 8. Závod SJEZD, Vyšší Brod, Trénink SJEZD Čertovy proudy 

26. 8. Závod SJEZD, Čertovy proudy. 

Slavnostní vyhlášení vítězů + zakončení šampionátu, České Vrbné.

Mistrovství Evropy v raftingu 2023 je podpořeno Národní sportovní agenturou a z rozpočtu Jihočeského kraje.