O projektu

O projektu

Milí Jihočeši, návštěvníci našeho překrásného regionu, sportovci aktivní i občasní, dámy a pánové,

vítám Vás v jižních Čechách olympijských!

Letošní rok se ponese ve znamení největšího sportovního svátku světa, kterým budou XXXI. letní olympijské hry v brazilském Rio de Janeiro. Jen málokdo z nás bude mít příležitost se této významné události osobně zúčastnit, a proto jsme se my Jihočeši, ve spolupráci s Českým olympijským výborem, rozhodli přivést olympiádu až k Vašemu prahu.

Možná Vás napadlo, proč se v této aktivitě tak výrazně angažuje právě Jihočeský kraj? Odpovím stručně a tvrdě upřímně: chceme Vás všechny vytáhnout z křesel před televizními obrazovkami ven do přírody k aktivnímu sportování. A věřte, že máme co nabídnout.

Jihočeský kraj totiž není zdaleka jen pokladnicí památek obklopenou čistým životním prostředím, ale také regionem poskytujícím nepřebernou nabídku možností pro aktivní trávení volného času. Rozmanitost jižních Čech ocení mimo jiné všichni ti, kteří si nejlépe odpočinou při aktivní dovolené. A to zejména díky neustále se rozšiřující síti služeb spjatých se sportem, jako jsou půjčovny lodí, kol a dalšího vybavení.

Stále pestřejší je i nabídka adrenalinových zážitků, například horolezectví, seskoky s padákem či paragliding. Krajina protkaná řekami je jako stvořená pro vodáky. Na své si tu přijdou i golfisté, v zámeckém prostředí Hluboké nad Vltavou, v přírodě České Kanady u Nové Bystřice, osmnáct jamek u lipenské přehrady a řada dalších hřišť uspokojí každého hráče. Naprostým unikátem je pak lipenská stezka korunami stromů, první v České republice. Brázdit jižní Čechy lze pěšky, na kole, na koních i na lyžích. Lipenské jezero je pak pravým rájem jachtařů. Vltava pod ním velkou výzvou mnoha kanoistů.

Český olympijský výbor chce využít olympijských her v Riu k propagaci sportu a aktivního životního stylu. My jsme nabídli ideální lokalitu, kde si návštěvníci budou moci vyzkoušet olympijské i neolympijské sporty a fandit přitom českým reprezentantům v bojích o medaile. Olympijský park tak za podpory Mezinárodního olympijského výboru vyroste na březích už zmíněné lipenské přehrady.

Naše aktivity se ale rozhodně nesoustředí pouze na období srpnové olympiády a na lokalitu Lipenska. Projekt Jižní Čechy olympijské startuje už 1. ledna 2016 a navazuje na předchozí krajské projekty Jižní Čechy aktivní a Jižní Čechy husitské. Chceme, aby si ducha olympismu užili také lidé v dalších částech jižních Čech. Cílem projektu Jižní Čechy olympijské je totiž dát, co nejširšímu okruhu lidí okusit různé druhy olympijských sportů. A to nejen letních, ale i zimních.

Žijeme v nesmírně turbulentní době plné obav, strachu a nejistot. Já ale věřím, že i díky našemu společnému olympijskému projektu najdeme novou sílu a energii úspěšně a s odvahou čelit problémům, které nás obklopují. Třeba tak, jak bojoval za obnovení olympijských her v moderních dějinách jejich znovuzakladatel, Pierre de Coubertin.

Mgr. Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje


Vážení sportovní přátelé, milí Jihočeši,

Když jsme přemýšleli, jak navázat na úspěch olympijského parku, který v roce 2014 při příležitosti olympijských her v Soči vyrostl na pražské Letné, chtěli jsme najít lidi a místo, které by o takovou akci opravdu z celého srdce stáli. Jsem si jistý, že jsme takové lidi a takové místo našli v jižních Čechách.

Nadšení lidí kolem projektu Jižní Čechy olympijské, a to včetně zápalu nejvyšších představitelů kraje v čele s hejtmanem Jiřím Zimolou, nás přesvědčilo, že zde můžeme naplnit jeden z hlavních úkolů Českého olympijského výboru. A to dostat více Čechů, Moravanů a Slezanů k pohybu.

Jsem moc rád, že projekt Jižní Čechy olympijské umožní české sportovní veřejnosti prožít originálně, a především aktivně olympijský rok 2016. Je skvělé, že Jižní Čechy budou žít olympijskou myšlenkou nejen v období her v Riu, ale že se sportovní akce a sportovní aktivity budou po konat po celý rok. Sport a olympijské myšlenky navíc zasáhnou opravdu celý region.

Samotné olympijské hry pak budou moci lidé v jižních Čechách – ať už místní nebo návštěvníci - prožít v olympijském parku Rio – Lipno. Bude to místo, které přímo propojí český tým v Riu s fanoušky doma, místo, kde se návštěvníci budou moci alespoň na dálku stát součástí české výpravy. Také tady se bude především sportovat. A dokonce i tento vrchol sportovního roku v jižních Čechách se rozprostře do malých obcí v okolí Lipenské přehrady.

V Českém olympijském výboru jsme přesvědčeni, že sport na všech úrovních přináší lidem pocit hrdosti na dosažené úspěchy, ať už jde o vítězství, nebo o neméně cenný pocit překonání sebe sama. Věřím, že Jižní Čechy olympijské pomohou lidem tuto hrdost zažít.

Já osobně se do jižních Čech a na Lipno zvlášť velmi těším. Jako bývalý veslař jsem tu strávil mnoho krásných chvil svého sportovního života a velmi rád na ně při každé návštěvě vzpomínám.

Přeji sportu a olympijské myšlence v tomto regionu krásný rok,

Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru