Sportoviště

Jižní Čechy olympijské mají co nabídnout celý letošní rok. A tak vezměte, kola, brusle, lyže a zasportujte si na některé z letošních akcí inspirovaných ideou olympiády. Uvidíte, že aktivní pohyb se může stát samozřejmou součástí vašeho volného času. A k této osobní výhře nejsou potřeba medaile.

PĚŠÍ TURISTIKA

Závody v chůzi jsou v podstatě nejstarší olympijskou disciplínou. Na start se borci stavěli už ve starověku. Podstata je jednoduchá: není potřeba žádného sportovního náčiní, jen výdrž a dobrá fyzička. Chuť chodit přetrvala staletí a pěší turistika dodnes paří k nejrozšířenějším rekreačním aktivitám.

Na 5 000 kilometrů výtečně značených jihočeských turistických stezek nenechá nikoho v klidu. Vybízí pěšky putovat čistou krajinu jižních Čech, především na Šumavě a v Novohradských i Píseckých horách. Poznávat malebné šumavské hvozdy i prosluněné břehy lipenského jezera, míjet majestátná někdejší šlechtická sídla i jejich zříceniny. Mít radost ze zdolání náročnějších terénů, kdy odměnou jsou nádherné vyhlídky do kraje. Vandrovat jen tak přírodou, nebo cíleně putovat za poznáním. Tabule desítek jihočeských naučných stezek poutavě vyprávějí o loupeživém Graselovi, bloudícím dobrém vojáku Švejkovi, i o smutných osudech posledního šumavského medvěda. Stačí mít jen chuť chodit pěšky, v některých terénech si vzít na pomoc hůlky nordic walking nebo s pomocí navigačního systému GPS hledat skryté schránky a objevovat tak taje moderní hry zvané geocatching.

CYKLISTIKA A IN-LINE BRUSLENÍ

Sportovci se s kolem při olympijských soutěžích vydávají na silnici i dráhové ovály. A v posledních desetiletích přibyly na tratích i kola horská a BMX.

Rekreační cyklistiku milují děti i dospělí. Jihočeská krajina je skutečně doslova rájem pro cyklisty. Ať se vydáte jakýmkoliv směrem, všude je krásně. Region protkává hustá síť značených cyklotras a cyklistických stezek, na kterých opravdu nepotkáte auto a budete se cítit bezpečně. Vyrazit můžete do nenáročných terénů na Třeboňsku, třeba kolem rybníku Svět, nebo za selským barokem do Holašovic, vesnice zapsané na seznamu památek UNESCO, ale i za husitskou historií. Zdatnější cyklisty zlákají spíše šumavské hřebeny, kde si pak mohou odpočinout na stezce, která symbolicky vede podél někdejší železné opony. S kolem vás svezou i parní vlaky a motoráčky s nostalgickou atmosférou na jindřichohradecké úzkokolejce po nepoznaném a klidném území tak zvané České Kanady. Na jihu Čech vás čeká okolo 5 000 kilometrů značených cyklistických tras. Auto můžete nechat doma, u nás se dá na kole projet celý kraj – za památkami, za koupáním i za malebnými krajinnými výhledy.  Toulat se můžete kolem Lipna, kde na turisty myslí. Například v Horní Plané už místo jízdy po silnici první třídy pojedete daleko bezpečněji po tamní nové cyklostezce. A na bruslaře čekají skvělé povrchy i v první zóně Národního parku Šumava. Nenáročný profil zvládnou děti i třeba maminky s kočárky.

BĚH

Ať už rádi běháte po nezpevněných cestách, po zpevněných cestách nebo milujete běh na netradičních místech, v jižních Čechách si tento sport užijete na maximum. Jižní Čechy jsou k běhu přímo zrozené. Běhat lze v mnoha městech podél řek, například v Českých Budějovicích podél Vltavy až do Hluboké nad Vltavou nebo Týna nad Vltavou. V Písku zase můžete vyběhnout kolem Otavy. Pokud vás láká příroda, Šumava nebo Novohradsko se na vás těší. A kdo rád závodí, zalíbení určitě najde v mnoha bězích po celých jižních Čechách. Ty nejtradičnější jsou půlmaratón ve Velešíně,  v Českých Budějovicích nebo maraton v Písku.

VODNÍ SPORTY

Olympijských disciplín, ve kterých hraje kromě sportovního nasazení hlavní roli také voda, je na seznamu poměrně dost. Patří mezi ně jachting, rychlostní kanoistika, vodní slalom, plavání, skoky do vody, synchronizované plavání, vodní pólo, veslování.

Vodní sporty jsou v jižních Čechách jako doma. Vodu tu najdeme téměř na každém kroku a ve všech podobách. Uspokojí očekávání každého turisty. Vodáci si na raftu nebo lodi sjedou Otavu, Lužnici, ale i Vltavu, kterou při dostatku vody mohou poznávat i v chráněném území Šumavy. Divokou vodu zase okusí na umělém kanále u Českých Budějovic a vlny na jezerech využijí surfaři. Pohodově se relaxuje u rybníků nebo na menších městských plovárnách s nostalgickou atmosférou filmu Rozmarné léto i na vodních tobogánech v moderních aquaparcích. Čisté pstruhové vody nenechají v klidu sportovní rybáře. Hladiny Lipna a Orlíku brázdí vyhlídkové parníky a koupání bez chemie nabízí v městečku Borovany. Vodu v tamním koupališti čistí ekologicky – jen pomocí rostlin.

ADRENALINOVÉ ZÁŽITKY

Ačkoliv vysloveně adrenalinové disciplíny na programu olympiád hledáme těžko, pořádnou dávku adrenalinu v podstatě zažívají všichni sportovci na hrách, a sice v bojích o medaile i se sebou samým.

I jižní Čechy nabízejí ochutnávku adrenalinu. Nejsou jen zádumčivé a lyrické, jak je popisují spisovatelé. Jsou otevřené i těm, kteří touží po doušcích i po pořádné porci adrenalinu. Zvýšit tep zaručeně pomohou zdejší lanová centra s obtížnými prvky pro otrlé sportovce i lehkými překážkami pro děti. Letištní plochy, hladiny zamrzlých rybníků a široké pláně vybízejí k jízdě na prkně tažené drakem, adrenalinové parky slibují spoustu zážitků na bobové dráze, visutých lávkách, na horolezeckých stěnách nebo při aquazorbingu. Bohatou nabídku jihočeského adrenalinového menu doplňují i oblíbené paintballové hry, tandemové seskoky, létání na padákových kluzácích nebo sjezdy z jihočeských vrcholků na horských kolech nebo koloběžkách.  V republice ojedinělou adrenalinovou chuťovku servírují na Lipně ve zdejší Stezce v korunách stromů. Ačkoliv na vrchol čtyřicetimetrové vyhlídkové dřevěné věže se po točitém spirálovém chodníku dlouhém 675 metrů stoupá vycházkovým tempem, odvážlivci se zpět dolů dostanou za několik vteřin. Středem věže mohou sjet po nejdelším suchém toboganu v České republice.

GOLF

Ačkoliv se golf objevil na programu olympijských her už v roce 1900, o své místo na seznamu sportovních disciplín musel pak bojovat. Návrat mezi olympijské sporty se podařil až nedávno a tak se golfisté o medaile utkají letos v Riu po více než sto letech.

S golfovými holemi a chutí si zahrát přivítají hráče na všech jihočeských hřištích. Dostat míček do jamky se mohou pokusit v příjemných kulisách zdejších přírody, která mlčky přihlíží jejich snahám – třeba na rozlehlé louce s letitými duby pod hlubockým zámkem, nebo v prostředí přírodního parku Jistebnická vrchovina, kde můžete navštívit golfové hřiště Čertovo Břemeno, či národní památky Černická obora v Bechyni. Místo je pro zkušené a ostřílené golfisty i pro začínající hráče, kteří se teprve učí strefit do míčku zatím na odpališti. Například Golfový resort v Hluboké nad Vltavou je otevřený všem. Za návštěvu stojí i hřiště u Českého Krumlova, Golf v Monachusu – Mnich a Nové Bystřici či Golf resort Písek – Kestřany.

HIPOTURISTIKA

Kůň je jediné zvíře, které se o v olympijských soutěžích objevuje. Jezdectví zahrnuje tři disciplíny – Parkur, Drezúru a Terénní závod, zvaný Military.

Ze sedla koně lze poznávat i jižní Čechy. To není žádná pohádka, ale skutečnost. Region protkává řada hipostezek, na které se lze vydat s koněm vlastním, anebo půjčeným. Poutníkům na koních slouží 500 kilometrů dobře značených stezek se stanicemi, ve kterých si lze odpočinout nebo i přespat. Stezky plné směrových ukazatelů a informačních tabulí zavedou jezdce na zajímavá místa – třeba do Hoslovic, kde můžete navštívit funkční středověký mlýn.

AKTIVNĚ S HANDICAPEM

Sportovci s trvalým postižením bojují o medaile i na světové olympiádě. Paralympiáda patří jenom jim a koná se také každé čtyři roky, vždy po olympijských hrách.

Jižní Čechy jsou otevřené i handicapovaným lidem. Rozhlédnout z výšky čtyřiceti metrů po lipenském jezeře a okolní přírodě, anebo dohlédnout za příznivého počasí až na vrcholky Alp? To není nic nemožného pro lidi s problémem chůze či jiným handicapem. Na bezbariérovou, v republice unikátní Stezku v korunách stromů se mohou bez obav vydat i lidé na invalidním vozíku. Na osoby se zdravotním postižením nezapomínají v Českém Krumlově, kde pro ně každoročně připravují akci Den s handicapem, kdy za pomoci dobrovolníků a různé techniky umožní handicapovaným lidem návštěvu památkových i jiných míst, která jsou pro ně jindy obtížně přístupná.

HALOVÉ SPORTY

V halách se odehrává spousta sportů zařazených do programu olympijských her. Diváci tu fandí třeba boxerům nebo gymnastkám či  zápasům ve volejbale, házené a basketbalu.

Rekreační sportování pod střechou má svou výhodu, pohybu nezabrání žádná nepřízeň počasí. V halách na jihu Čech si zájemci bez obav z větru nebo deště zahrají tenis, volejbal, badminton, fotbal ale i golf. Přesnost i fyzičku prověří i bowlingové dráhy, které fungují na řadě míst v regionu. Vnitřní prostory uvítají i milovníci jízdy na kole, kteří především v zimních měsících mohou dát přednost spinningu – cvičení na stacionárním kole. Četná fittness centra jsou vhodnou příležitostí, jak si protáhnout tělo a posílit svalstvo po celý rok.