Hlavní témata

Opravdová historická města v jižních Čechách

Opravdová historická města v jižních Čechách

Města jsou jako lidé. Některá jsou pyšná, výstavní a krásně oděná, jiná mají šaty vyspravované, ale čisté, pro další je oblečení nepodstatné, protože řeší jiné zásadní otázky své existence. Našli jsme sympatická, šťastná i ustaraná města. Ta nejsympatičtější jsou ukryta mezi háji a poli, u rybníků nebo v hlubokých lesích. I jejich obyvatelé mají různé povahy: někam přišli všichni až po 2. světové válce, jinde žijí po generace ve skromných podmínkách, někde mají bolestnou historii pohraničního pásma. Všechna jsou ale svým způsobem krásná. Rozhodně stojí za to, abyste je navštívili.

Opravdový camping & glamping v jižních Čechách

Opravdový camping & glamping v jižních Čechách

Praskání ohně, opékání špekáčků, naprostá pohoda a čistá hlava. Už si to představujete? Ať už jste batůžkáři, turisté či vodáci, nebo snad toužíte po luxusu, jižní Čechy mají v oblasti campingu i glampingu opravdu co nabídnout. Kempy, chatové osady i netradiční ubytování zasazené do malebné jihočeské krajiny s jedinečnou sítí turistických i cyklistických tras, množstvím kulturních i historických památek a třeba i možností sběru malin, hub a borůvek budou pro vaši pohodu tím pravým rájem.

Památky v jižních Čechách

Památky v jižních Čechách

Kdo přijede za historickými památkami, pochopí, jak osvícené a bohaté musely být šlechtické rody Rožmberků, Schwarzenbergů či Buquoyů a jak vynikající umělci a řemeslníci zde žili. Zanechali zde totiž budoucím generacím nespočet kulturně historických památek jako doklad bohaté a mnohotvárné historie. Starobylá města plná života a kultury, majestátní hrady či gotické kostely, zasněné renesanční zámky, kláštery, památky lidového stavitelství, zajímavé technické stavby včetně důmyslných rybničních systémů. Na prohlídku všeho, co Jihočeský kraj nabízí, jedna dovolená nestačí.

Jezte a pijte v jižních Čechách

Jezte a pijte v jižních Čechách

Láska prochází žaludkem, a proto je snadné se zamilovat do jižních Čech. Třeboňský kapr a další ryby, pečené i smažené, skvěle upravená zvěřina, šťouchané brambory s kysaným zelím, smetanová polévka kulajda a stejně tak doudlebská vepřová pečeně s věncem knedlíků, pečené zelňáky nebo jihočeská cmunda, to vše je jen krátkým výčtem z věhlasných pilířů poctivé jihočeské kuchyně. A samozřejmě nesmíme zapomenout na výborné pivo. V současné době je v jižních Čechách v provozu kromě světoznámých pivovarů i řada minipivovarů nebo pivovarských dvorů.

Aktivní pohoda

Aktivní pohoda

V jižních Čechách se dá skvěle aktivně odpočívat v létě i v zimních měsících. Vybrat si můžete z mnoha tradičních i méně obvyklých aktivit - k zapůjčení jsou elektrokola nebo koloběžky. Vyplatí se s sebou vzít i in-line brusle. Pohodu na vodě si vychutnáte z raftů, kanoí nebo výletních lodí, vodních ploch určených k rekreaci je tu dostatek. Nejen děti, ale i dospělí se mohou vyřádit v lanových centrech, na plovárnách a koupalištích. A nesmíme zapomenout ani na houbaření.

Jihočeský oddech

Jihočeský oddech

Utečte od každodenního stresu a oddejte se příjemné relaxaci a odpočinku. Vybírat můžete z bohaté nabídky wellness center a lázní.

Pohodový venkov

Pohodový venkov

Vydáte-li se na jihočeský venkov, čisté ovzduší na vás dýchne atmosféru nezkaženého způsobu života. Nechte se nakazit místním klidem a pohodou a alespoň na pár dní hoďte za hlavu každodenní starosti.

Tipy na rodinnou dovolenou

Tipy na rodinnou dovolenou

V jižních Čechách se snoubí čistá příroda a nepřeberná nabídka aktivit pro malé i velké návštěvníky. Ať už patříte mezi vyznavače aktivního trávení volného času, nebo se raději vydáváte za poznáním, to vše a mnohem více naleznete právě v našem regionu. Vzpomínky na chvíle strávené s těmi, které nejvíce milujete, to je rodinná dovolená v jižních Čechách.

Jižní Čechy ve filmu

Jižní Čechy ve filmu

Jihočeské rybníky, louky, kopce, hrady, zámky nebo tvrze, podmanivá krajina. To všechno láká desítky let filmové štáby z domova i ze zahraničí do jižních Čech, aby tu pořídily záběry do svých filmů či televizních seriálů. Už jich v našem regionu bylo natočeno více než 250 a my vám přinášíme výběr těch nejzajímavějších.

Rybářské zážitky v jižních Čechách

Rybářské zážitky v jižních Čechách

Rybníky a vodní toky tvoří dominantní prvky jihočeské krajiny a vývoj tohoto území je nerozlučně spjat s rybníkářstvím, které vytvářelo kulturní krajinu typickou pro soužití člověka s přírodou. Díky tomu patří toto území k evropským unikátům, kde si zručnost a um starých rybníkářů zaslouží naši úctu dodnes. Nalezneme zde například rybník Rožmberk, který je se svou úctyhodnou rozlohou 489 ha největším v České republice a slouží již více než čtyři sta let svému hospodářskému účelu. Zážitek z rybolovu v jižních Čechách je možné spojit s poznáváním historie, přírody, kultury i tradiční poctivé kuchyně, v níž ryby mají své nezastupitelné místo. Přejeme vám krásné úlovky a mnoho spokojených zážitků v jižních Čechách.

Myslivecké zážitky v jižních Čechách

Myslivecké zážitky v jižních Čechách

Česká myslivost je od roku 2011 součástí nehmotného kulturního dědictví České republiky. Jedná se o výjimečný vědní obor, se kterým se nesetkáme v žádném jiném národě či státu. Myslivosti plní funkcí hospodářskou a produkční, ale má význam mravní, rekreační, sportovní a hlavně kulturní. Aktuálně česká myslivost usiluje o zápis na Seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Jižní Čechy – Perla nepravidelného tvaru

Jižní Čechy – Perla nepravidelného tvaru

Velkolepé sakrální stavby i skromné kapličky zasazené jako perly do krajiny, zámecká sídla i selská stavení, zahrady a parky, malířské skvosty nástěnných maleb a krása kamenných sousoší – to vše a mnohem více čeká na vaše odhalení. Zastavte se v čase a objevte krásu baroka, které navždy změnilo tvář jihočeské krajiny.

Regionální produkty

Regionální produkty

Jižní Čechy mají svůj vlastní neopakovatelný charakter, daný přírodním bohatstvím, kulturou a staletými tradicemi zdejších obyvatel. Také do výrobků a produktů, které pocházejí z této oblasti, je vtisknut charakter tohoto regionu – zrcadlí se v nich práce i duše zdejších řemeslníků, producentů a zemědělců. Ať se vydáte v jižních Čechách kamkoli, nezapomeňte při svých toulkách na vaše blízké a přivezte jim milý dárek v podobě tradičního produktu z našeho kraje.

Vozíčkář vozíčkáři o jižních Čechách

Vozíčkář vozíčkáři o jižních Čechách

Jižní Čechy jsou k vozíčkářům vstřícné. Najdeš u nás hodně míst, na kterých tě bariéry nebudou zbytečně konfrontovat s hendikepem, a bez starostí zažiješ to, co očekáváš… Zažiješ to, co ostatní. Nabídneme ti asi jenom zlomek všech možností, ale pomůžeme ti s první orientací v našem kraji. Jako běžný návštěvník u nás budeš sportovat, odpočívat a čerpat energii. Věříme, že si jižní Čechy oblíbíš.

Židovské památky v jižních Čechách

Židovské památky v jižních Čechách

V minulých staletích existovalo v Čechách několik set židovských obcí, z nichž každá mívala synagogu nebo alespoň modlitebnu a také židovský hřbitov. Několik desítek jich bývalo také na území jižních Čech, kde dnes není ani jediná. Většina jejich členů zemřela za druhé světové války v koncentračních a vyhlazovacích táborech, mnozí z těch, kteří přežili, emigrovali po roce 1948 nebo 1968. Území Jihočeského kraje je dnes v působnosti Židovské obce v Praze, která také spravuje všechny židovské hřbitovy a několik dalších dochovaných jihočeských židovských památek.

Znovuzrozené památky v jižních Čechách

Znovuzrozené památky v jižních Čechách

Rok 1989 znamenal přelom nejen v osobním životě nás všech, ale i znovuzrození pro mnohé nemovitosti našeho kraje – zámky, hrady, tvrze, usedlosti a přilehlé statky. Připravili jsme pro vás šestnáct příběhů, mnohdy napínavých i dojemných, z míst Jihočeského kraje, kde se historie zasnoubila s přítomností a vytváří budoucnost. Z příběhů je cítit houževnatost, odhodlání, někdy i zarputilost, ale v každém ohledu síla vrátit zašlou slávu tam, kde kdysi kvetla. Až budete projíždět naším krajem, zastavte se na těchto místech, předem se objednejte nebo si ověřte, kdy mají otevřeno, a sami se přesvědčte, jaká krásná nová místa v kraji zvou k návštěvě.