Hlavní témata

Památky v jižních Čechách

Památky v jižních Čechách

Kdo přijede za historickými památkami, pochopí, jak osvícené a bohaté musely být šlechtické rody Rožmberků, Schwarzenbergů či Buquoyů a jak vynikající umělci a řemeslníci zde žili. Zanechali zde totiž budoucím generacím nespočet kulturně historických památek jako doklad bohaté a mnohotvárné historie. Starobylá města plná života a kultury, majestátní hrady či gotické kostely, zasněné renesanční zámky, kláštery, památky lidového stavitelství, zajímavé technické stavby včetně důmyslných rybničních systémů. Na prohlídku všeho, co Jihočeský kraj nabízí, jedna dovolená nestačí.

Jezte a pijte v jižních Čechách

Jezte a pijte v jižních Čechách

Láska prochází žaludkem, a proto je snadné se zamilovat do jižních Čech. Třeboňský kapr a další ryby, pečené i smažené, skvěle upravená zvěřina, šťouchané brambory s kysaným zelím, smetanová polévka kulajda a stejně tak doudlebská vepřová pečeně s věncem knedlíků, pečené zelňáky nebo jihočeská cmunda, to vše je jen krátkým výčtem z věhlasných pilířů poctivé jihočeské kuchyně. A samozřejmě nesmíme zapomenout na výborné pivo. V současné době je v jižních Čechách v provozu kromě světoznámých pivovarů i řada minipivovarů nebo pivovarských dvorů.

Aktivní pohoda

Aktivní pohoda

V jižních Čechách se dá skvěle aktivně odpočívat v létě i v zimních měsících. Vybrat si můžete z mnoha tradičních i méně obvyklých aktivit - k zapůjčení jsou elektrokola nebo koloběžky. Vyplatí se s sebou vzít i in-line brusle. Pohodu na vodě si vychutnáte z raftů, kanoí nebo výletních lodí, vodních ploch určených k rekreaci je tu dostatek. Nejen děti, ale i dospělí se mohou vyřádit v lanových centrech, na plovárnách a koupalištích. A nesmíme zapomenout ani na houbaření.

Jihočeský oddech

Jihočeský oddech

Utečte od každodenního stresu a oddejte se příjemné relaxaci a odpočinku. Vybírat můžete z bohaté nabídky wellness center a lázní.

Pohodový venkov

Pohodový venkov

Vydáte-li se na jihočeský venkov, čisté ovzduší na vás dýchne atmosféru nezkaženého způsobu života. Nechte se nakazit místním klidem a pohodou a alespoň na pár dní hoďte za hlavu každodenní starosti.

Tipy na rodinnou dovolenou

Tipy na rodinnou dovolenou

V jižních Čechách se snoubí čistá příroda a nepřeberná nabídka aktivit pro malé i velké návštěvníky. Ať už patříte mezi vyznavače aktivního trávení volného času, nebo se raději vydáváte za poznáním, to vše a mnohem více naleznete právě v našem regionu. Vzpomínky na chvíle strávené s těmi, které nejvíce milujete, to je rodinná dovolená v jižních Čechách.

Jižní Čechy ve filmu

Jižní Čechy ve filmu

Jihočeské rybníky, louky, kopce, hrady, zámky nebo tvrze, podmanivá krajina. To všechno láká desítky let filmové štáby z domova i ze zahraničí do jižních Čech, aby tu pořídily záběry do svých filmů či televizních seriálů. Už jich v našem regionu bylo natočeno více než 250 a my vám přinášíme výběr těch nejzajímavějších.

Rybářské zážitky v jižních Čechách

Rybářské zážitky v jižních Čechách

Rybníky a vodní toky tvoří dominantní prvky jihočeské krajiny a vývoj tohoto území je nerozlučně spjat s rybníkářstvím, které vytvářelo kulturní krajinu typickou pro soužití člověka s přírodou. Díky tomu patří toto území k evropským unikátům, kde si zručnost a um starých rybníkářů zaslouží naši úctu dodnes. Nalezneme zde například rybník Rožmberk, který je se svou úctyhodnou rozlohou 489 ha největším v České republice a slouží již více než čtyři sta let svému hospodářskému účelu. Zážitek z rybolovu v jižních Čechách je možné spojit s poznáváním historie, přírody, kultury i tradiční poctivé kuchyně, v níž ryby mají své nezastupitelné místo. Přejeme vám krásné úlovky a mnoho spokojených zážitků v jižních Čechách.

Myslivecké zážitky v jižních Čechách

Myslivecké zážitky v jižních Čechách

Česká myslivost je od roku 2011 součástí nehmotného kulturního dědictví České republiky. Jedná se o výjimečný vědní obor, se kterým se nesetkáme v žádném jiném národě či státu. Myslivosti plní funkcí hospodářskou a produkční, ale má význam mravní, rekreační, sportovní a hlavně kulturní. Aktuálně česká myslivost usiluje o zápis na Seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Jižní Čechy – Perla nepravidelného tvaru

Jižní Čechy – Perla nepravidelného tvaru

Velkolepé sakrální stavby i skromné kapličky zasazené jako perly do krajiny, zámecká sídla i selská stavení, zahrady a parky, malířské skvosty nástěnných maleb a krása kamenných sousoší – to vše a mnohem více čeká na vaše odhalení. Zastavte se v čase a objevte krásu baroka, které navždy změnilo tvář jihočeské krajiny.

Regionální produkty

Regionální produkty

Vozíčkář vozíčkáři o jižních Čechách

Vozíčkář vozíčkáři o jižních Čechách

Židovské památky v jižních Čechách

Židovské památky v jižních Čechách

Znovuzrozené památky v jižních Čechách

Znovuzrozené památky v jižních Čechách