Borotín - romantika Karla Hynka Máchy

Užijte si školní výlet v malebné krajině Jistebnické vrchoviny při návštěvě městyse Borotín. Najdete tu romantickou zříceninu, kde se podle pověstí Toulal i Karel Hynek Mácha.

Výlet začneme na náměstí v Borotíně, odkud se vydáme po naučné stezce místního rodáka J. E. Kypty. (3,5 km) Ta nás příjemnou procházkou dovede až ke zřícenině hradu, jehož pozůstatky se tyčí na skalní vyvýšenině u Borotína, obklopeny ze tří stran vodami Starozámeckého rybníka a rybníka Babince. Zřícenina, které se říká Borotín či Starý zámek, patří mezi jedny z nejromantičtějších v Čechách. Vždyť si zahrála v pohádce Honza málem králem a své představy tu snil dokonce i Karel Hynek Mácha.

Důležitou strážní funkci na staré zemské cestě z jižních Čech do Prahy a nedobytnost pevnosti ze 14. století postupně vystřídaly úspěšné nájezdy dobyvatelů. Do dneška se z ní tak dochovaly části věží, zbytky starého paláce a zřícenina nového paláce s branou. Přesto, nebo možná právě proto, má toto místo tak neopakovatelnou atmosféru plnou divokých vřav, tajuplných příběhů a romantických rozmarů. 

 Hned vedle hradu se nachází barokní statek, který je právě v rekonstrukci, ale již částečně opravený. Pořádají se zde tradiční dožínkové slavnosti a další akce.

Do Borotína se lze vrátit okruhem naučnou stezkou, nebo se z naučné stezky odpojit po žluté a dojít až ke nejtaršímu kostelu na Táborsku - Kostelec - s úchvatným výhledem.

Borotín je ideální i na dělí pobyty. Přímo v obci nabízí levné ubytování pro skupiny Sportovní hala (43 místú se sportovištěm a dětským hřištěm pro trávění volného času.

 

Chci rezervovat

Poptávkový formulář školního výletu

Zpět