Přidat do programu

Nejkrásnější výhled - aneb 1 083 m nad věcí

  • Aktivní Aktivní
  • Poznávací Poznávací
  • Adrenlinové Adrenlinové
  • Rodinné Rodinné

Seznamte se. Kleť, královna jihočeských hor a kopců, nejvyšší hora Blanského lesa (1083,2 m n. m.).  Je viditelná ze značné části jižních Čech jako táhlý hřeben s typickou siluetou známé rozhledny a televizního vysílače. Zažít tu můžete nejkrásnější výhled v jižních Čechách, a když budete mít štěstí, uvidíte i vzdálené štíty Alp.

Každoročně ji navštíví tisíce turistů. Své jméno dala i naší turistické oblasti PodKletí. Podle psychotroniků údajně silný zdroj krajinné energie a významné prehistorické duchovní centrum.

Co můžete zde zažít? Kromě čisté přírody, dalekých výhledů a sportovního zážitku při výstupu, Kleť nabízí: Rozhlednu 19 m vysokou, se stálou výstavní expozicí o Kleti a výhledem na vrcholy rakouských Alp. Jízdu sedačkovou lanovkou. Prohlídku světoznámé observatoře. Přírodní rezervaci Kleť o rozloze 65 ha. Naučnou stezku Okolo Kletě, cca 5 km dlouhou s 8 zastaveními. Desítky kilometrů značených pěších, běžkařských, cyklistických i hipostezek. Restauraci, občerstvení a ubytování v Tereziině chatě. Řadu tajemných míst jako menhiry, rozcestí u „Modrého Pánaboha“ nebo Žebříkovou skálu. Na závěr pak adrenalinový sjezd hory na koloběžkách.

Víte že?

• Nejstarší dochovaný název Kleť je uveden v latinsky psané listině již z r. 1263?

• Rozhledna zvaná Josefská věž z 1825, je nejstarší rozhlednou v Čechách?

• Lanovka je dlouhá 1792 m s převýšením 383 m?

• Na observatoři Kleť bylo dosud objeveno 1019 planetek, což představuje přední umístění v celosvětové statistice a je nejvýše položenou hvězdárnou v Čechách?

• Stožár televizního vysílače měří 180 m?

To vše v blízkosti dalších turistických center a zajímavostí – Český Krumlov, České Budějovice, klášter Zlatá Koruna, hrad Dívčí kámen, keltské opidum Třísov, památku UNESCO Holašovice, Lipensko atd.

 

Jak nejlépe na horu? Z parkoviště u lanovky v Krásetíně, buď pěšky asi za hodinu, 2 km s převýšením 410 m. nebo sedačkovou lanovkou, dlouhou 1792 m, za 15 minut. Na sedačky lze umístit lyže i kola a na nich pak sjet zpět, nebo zažít adrenalinovou jízdu na zapůjčených koloběžkách. Pro školní výpravy je zvýhodněné jízdné. Více o Kleti zde.

V letním období (červenec a srpen) se na Kleť dostane z Českých Budějovic a Českého Krumlova bez použití auta. Nevěříte?
České dráhy zavedly novou síť vlakových a autobusových spojení, v rámci které funguje pravidelný autobusový spoj Český Krumlov – Holubov – Krasetín lanovka – Holašovice. Pokud přijedete vlakem z Českých Budějovic do Holubova, můžete na tento spoj nasednout přímo na vlakovém nádraží a ten Vás doveze až k lanovce. No a když Vám po výletu na Kleť zůstane ještě čas a chuť poznávat Jižní Čechy, můžete opět v Krásetíně sednout do autobusu, který Vás doveze přímo do Holašovic. To všechno je v ceně vlakového jízdného z Českých Budějovic do Holubova.  

Podrobnější informace, včetně jízdních řádů autobusů a vlaků naleznete zde.

Zpět