Přidat do programu

Stezkou ve znamení hornictví

  • Cyklistické Cyklistické
  • Pěší turistika Pěší turistika
  • Aktivní Aktivní
  • Poznávací Poznávací
  • Rodinné Rodinné

Koho by dnes napadlo spojovat jižní Čechy a Českobudějovicko s hornictvím? Vydejte se s námi na výlet jihočeskou krajinou, během něhož zavítáte i do městečka, které dříve bývalo centrem hornického života.

Trasa (21 km): Lišov Jelmo Libníč Hůry Adamov Rudolfov  rybník MrhalZvíkov (rybník Koníř) –  Lišov

Výchozím bodem může být město Lišov, ale vyrazit můžete i z opačného směru, z Rudolfova, kam se snadno dopravíte z Českých Budějovic.

Z Lišova se vydejte od kostela sv. Václava přes hlavní silnici a odtud po CT 1243 směrem na České Budějovice. Dostanete se na vrch Větrník (568 m n.m), který vám nabídne jedinečný výhled na celý Lišov a Třeboňskou pánev. Trasa vede dál, skrze les a posléze otevřeným prostranstvím do vesničky Jelmo. Odtud pak pokračujte po modré turistické značce na rozcestí Libníč, kde se napojíte na CT 1107, jež vás dovede přes Hůry, Adamov až do Rudolfova.

Městečko Rudolfov je mimo jiné známé tím, že se v jeho okolí v minulosti nacházely významné stříbrné doly. První písemná zmínka o těžbě stříbra pochází z r. 1385, avšak intenzivní báňská činnost probíhala až ve druhé pol. 16. století. Rudolfov tehdy patřil společně s Jáchymovem a Kutnou horou k nejvýznamnějším kutištím v Čechách. Za Rudolfa II. byl Rudolfov povýšen na svobodné horní město s rozsáhlými privilegii. Městu dominuje mohutný kostel sv. Víta z 16. století a zajímavý je rovněž Perkmistrovský dům, bývalé sídlo báňského úřadu, ve kterém se dnes nachází Hornické muzeum. V dolní části města stojí renesanční zámeček, který v letech 1776-89 sloužil pro účely armády. V okolí hráze Královského rybníka se zachoval měšťanský dům a několik venkovských usedlostí, které se řadí ke kulturním památkám. Chcete-li se více dozvědět o historii dolování stříbra, dějinách města i jeho novodobé historii, navštivte místní Hornické muzeum. Absolvovat můžete i naučnou stezku "Cestou kolem hornického města", která Vás prostřednictvím informačních tabulí seznámí s místními zajímavostmi.

Z Rudolfova se vydejte po žluté značce lesní cestou k rybníku Mrhal, který původně sloužil k napájení stříbrných dolů v nedalekém Rudolfově. Občerstvěte se v místní hospůdce, vykoupejte se na místní pláži anebo si zarybařte. Pro rybolov jsou zde ideální podmínky, neboť v některých místech je rybník až 15 m hluboký a od 60. let nebyl vypuštěn. Od Mrhala pokračujte směr Hlincova hora a napojte se na CT 1096, která vás přes Ortvínovice dovede do malebné vesničky Zvíkov. Odtud se pak po CT 1106 dostanete zpět do Lišova. Pokud vás však ještě láká vidina koupání či relaxace u dalšího jihočeského rybníka, za Zvíkovem uhněte z CT 1106 vlevo a vydejte se po zelené značce, kterou se lesem a kolem bývalého mlýna dostanete k rybníku Koníř. Tento rybník a jeho okolí prošlo v posledních letech velkou obnovou. K odpočinku svádí nová písečná pláž, ohniště s posezením či dřevěné altánky, to vše pod dohledem slámových postaviček medvědů. Zpět do Lišova, ke kostelu, se dostanete po modré turistické značce.

Zpět