Přidat do programu

Když počasí nepřeje - naučné tipy

  • Poznávací Poznávací
  • Rodinné Rodinné

Zimní dovolená je pojmem, pod kterým si každý může představit něco jiného. Může se jednat o aktivní lyžování, snowboarding, zimní radovánky s dětmi nebo jen odpočinek v zasněžené krajině. Může se však stát, že počasí není pro ty venkovní radovánky ideální a venku je jen blátivá zima. Ale i pro tyto případy je Šumavsko ideálním prostředím. Nabízí spoustu naučných, relaxačních i indoorových sportovních aktivit. Stačí si jen vybrat...

Synagoga ve Čkyni

Židovská synagoga se nachází zhruba sedm kilometrů od Vimperku v obciČkyně, která je víceméně oázou židovských památek na Šumavsku. V této klasicistní synagoze se můžete těšit na stálou expozici, která Vám nabídne pohled na miniatury již zaniklých synagog v Jižních Čechách. Naleznete zde také unikátní původní tóru, která zde přečkala i druhou světovou válku a je tak chloubou Čkyňské synagogy. Můžete zde také zavítat do místní knihovny či navštívit židovský hřbitov, jehož zvláštností je orientace náhrobků na západ společně s jejich symbolickou a ornamentální výzdobou.

Chráněná dílna

Netradiční tkalcovna „Na Vlně“ vmalé vesničce Bošice, kde se ukrývá dílna sprodejnou místních vlněných výrobků, a můžete zde na vlastní oči vidět celý proces výroby. Vlna je spřádána na klasickém kolovrátku a poté upravována tkaním a mokrým nebo suchým plstěním. Pod rukama zde pracovnicím vznikají jedinečné a originální plstěné postavičky a zvířátka, kabelky, šály, vesty, kabáty nebo tkané koberečky. Součástí tkalcovny je i nedaleká louka, kde rodina chová ovce, kozy a lamy, které poskytují vlnu ke zpracování. Návštěvníci mají možnost zavítat na pastvu a pomoci skrmením těchto užitečných zvířat.

Muzeum české loutky a cirkusu

V renesančním domě na historickém náměstí v Prachaticích mohou hosté města navštívit muzeum, které je uvede do světa loutkářství se dvěmi expozicemi. První se věnuje historii české loutky od nejstarších loutkářů přes rodinná a spolková divadla až k profesionálním scénám. Kromě tradičních Čertů a Kašpárků se návštěvníci setkají s loutkami lidových loutkářů M. Alše, V. Suchardy či J. Trnky. Druhá část představuje jediné cirkusové muzeum v Čechách, kde je k vidění artistické náčiní, kouzelnické servanty pro poodhalení kouzelnických tajemství, kostýmy, plakáty, fotografie, historické cestovní panoptikum z roku 1890, jediné svého druhu v ČR, pohyblivá mořská panna, model cirkusu Alfa, frak Karla Kludského a také motocykl, na kterém jezdili Medvědi s Cibulkou.

  • Velké náměstí 43, 383 01 Prachatice, www.nm.cz

Stáhněte si náš tip na výlet v PDF, najdete tam mnoho zajímavých informací, kontaktů a tu pravou šumavskou pohodu....

 

Zpět