Přidat do programu

Židovské hřbitovy

  • Poznávací Poznávací

Vztyčený kámen

Hřbitovy jsou často jedinou zachovanou památkou na židovské osídlení místa. Nejstarší náhrobky na židovských hřbitovech mají podobu vztyčeného kamene tzv. maceva. Připomínají biblický zvyk vztyčení kamene na posvátném místě. Nápisy jsou hebrejsky a představují formu matriky. Obsahují nejen jméno zemřelého, ale i jeho příbuzných a datum úmrtí. Náhrobek byl vztyčen většinou při ročním výročí úmrtí pohřbeného.

Rubáš nemá kapsy

V českých zemích se nejčastěji pohřbívalo v jednoduchých borovicových rakvích nebo na márách, aby tělo co nejdříve splynulo se zemí, jak je řečeno v Bibli: „Prach jsi a v prach se navrátíš“. Pohřeb žehem byl považován za zneuctění těla. Objevuje se až ve 20. století, kdy mnoho Židů náboženské tradice opouští. Všichni zemřelí byli pohřbíváni v bílém rouchu. K mrtvému se nevkládaly žádné předměty ani dary, neboť jak praví přísloví o relativitě pozemského majetku, „Rubáš nemá kapsy“. V 19. století se s nastupující emancipací Židů objevují i nápisy německé a na přelomu 19. a 20. století i nápisy české.

Dodnes je dodržován zvyk neklást na hrob květiny, ale kamínky. Bůh je Skála a lidská duše odštěpkem této Skály symbolizovaným kamenem.

Další tipy na trase

  1. Synagoga Čkyně – muzejní expozice
  2. Synagoga Volyně – architektura
  3. Kaple sv. Ducha a křížová cesta Vlachovo Březí
  4. Zámek Vlachovo Březí – architektura
  5. Zámek Dub – otevřeno celoročně
  6. Zámek Hoštice u Volyně – architektura
  7. Historický hamr Malenice – muzejní expozice
  8. Stavení selského baroka „U Blumů“ a „U Malinů“ v Předslavicích – architektura
Zpět