Přidat do programu

Písecké rozhledny

  • Cyklistické Cyklistické
  • Pěší turistika Pěší turistika

Příjemným zimním výletem může bý výšlap s cíli na vrcholu rozhledny.

Rozhledna Jarník

Jarník stojí na vrchu Jarník (606 m n.m.) asi 2 km nad městem a slouží zároveň jako vysílač. Výška železné rozhledny je 59,4 metrů, ale návštěvník se může dostat do maximální výšky vyhlídkové plošiny, která je ve výšce 34,6 metrů. Na rozhlednu vedou dvě schodiště,  jedno by mělo sloužit pro výstup a druhé pro sestup. Celkově na vyhlídkovou plošinu vede 182 schodů a jeden betonový sokl, který je u základny rozhledny.

Z centra Písku je cesta k rozhledně snadná a vede přes železniční trať po silnici k osadě U Vodáka, kde je možno zaparkovat automobil. Zbytek cesty je nutné jít pěšky, či na kole, jelikož další vjezd do Píseckých hor je zakázán. Po modré značce se jde kolem bývalých rýžovišť zlata na kopec Jarník nadmořské výšce 609 m.

Rozhledna Velký Kamýk

Rozhledna je postavena pod vrcholem Velký Kamýk v nadmořské výšce 515 m n.m. Vrchol je vzdálen vzdušnou čarou od centra Písku cca 6 km.

Autem lze dojet až pod rozhlednu, cesta vede z Písku přes Velké Nepodřice. Na konci obce je nutné odbočit vlevo na polní cestu a po cca 300 m odbočit vlevo na další polní cestu, která nás dovede přímo k rozhledně. Nejbližší železniční stanice se nachází v Písku (žel trať č. 200 Zdice - Protivín, nebo č. 201 Tábor - Ražice). Před nádražím se vydáme po červené turistické značce, která nás dovede až za obec Velké Nepodřice, kde odbočíme vlevo po neznačené polní cestě a dojdeme až k rozhledně. Cesta je dlouhá cca. 7,5 km.

Rozhledna dává z vyhlídkového ochozu krásný výhled např. na vrcholky Šumavy, Brdy, město Písek nad nímž je vrchol Jarníku s rozhlednou a dále za ním Písecké hory.


Písecká něvěsta

V Písku se tak říká věži centrálního kostela, která kdysi sloužila městu jako dozorný bod, jak před nepřáteli, tak i požáry.

Na nejvýše položeném místě v centru města Písku, do výšky 42 m (ochoz věže), je možné vystoupat po předchozí rezervaci. Výhled je na střechy historických domů a zlatonosnou řeku Otavu. Výstup je společně s věžným, prohlídka je komentovaná.

Rezearvace zde: http://www.pisek.eu/rezervace-veze-dekanskeho-kostela/d-1201

Zpět