Přidat do programu

1. stezka Toulavy - nejkrásnější údolí Lužnice

 • Pěší turistika Pěší turistika
 • Aktivní Aktivní
 • Poznávací Poznávací

Lužnice se za Táborem noří mezi strmé skalnaté břehy porostlé temnými lesy. Vody šumí a bublají po kamenech, v proudu spatříte kamenná stáda a na březích romantické staré mlýny. Cesta podél řeky vede tunelem ve skalním masivu i po ochozu po skále až ke zřícenině hradu Příběnice, který byl ve své době nejmocnější z Rožmberských pevností. Nad sebou spatříte i zříceninu hradu v Dobronicích a nakonec malebné lázeňské město Bechyně s jejím zámkem a klášterem na vysoké skále. Údolí tajemné řeky Lužnice vás zavede do ztraceného světa, který jako by se vynořil z romantických bájí a tajemných příběhů.

Příjezd

Vlakem nebo autem do Tábora, parkování u nádraží nebo u hotelu Dvořák.

Délka trasy

15 km (kratší varianta), 30 km (delší varianta)

Co vidět a kudy kam

Celá trasa je značená červenou turistickou zančkou

 • Zastavení u Eleonory
  Trasa začíná u táborského nádraží, ale rychle utíká z města. Než ochutnáte první půvaby okolí řeky Lužnice, ukáže vám ještě zajímavě řešený Švehlův most a poutní kostel v Klokotech. U řeky vás jako první přivítá studánka Eleonora s vydatným zdrojem pitné a chutné vody, hned vzápětí pak potkáte pomníček c. k. vrchního rady Jánského a Domečkovo zátiší. Věřili byste, že se tu turisté ukrývali před nepohodou už před sto lety?
 • Lávka hrabětě Harracha
  Pokud byste si náhle rozmysleli cíl cesty, můžete za Vlčím dolem odbočit na Harrachovu lávku. Vede tudy stezka právě ke klokotskému kostelu. Jestli vás začátek trasy ale pouze navnadil, můžete si být jistí, že na další zajímavosti nebudete dlouho čekat.
   
 • Skrz skálu
  Okolo několika starých mlýnů a polostržených jezů, které jsou za dobré vody vodáckou lahůdkou, totiž brzy dojdete k unikátnímu skalnímu tunelu. Je dlouhý 30 m a vznikl za první republiky jen a pouze pro vás – pěší turisty.
   
 • Na skále
  Ostrov Adamitů vám po chvíli připomene nelehké začátky nudismu v Čechách. Vždyť víte, jak s těmi odpadlíky kdysi Žižka zatočil. Pozor tu nemusíte dávat na naháče, ale hlavně při přecházení ochozu, který je odvážně zavěšený na Příběnické skále.
   
 • Zasloužený odpočinek
  Za ním už na vás vykoukne penzion a chata, kterou tu vybudoval už sám Harrach. Můžete se tu občerstvit, odskočit si ke zřícenině Příběnice či stočit svoje kroky do Malšic na vlak nebo autobus. A cestu tak ukončit. To byste se ale ochudili. A jak!
 • Vzhůru na most!
  Čeká na vás totiž jedinečná technická památka a „poslední Mohykán“ -Stádlecký řetězový most. Za ním vám Lužnice ukáže svůj druhý břeh a provede s výhledem na papírnu a kolem kostela až k dobronickému hradu. Tahle romantická zřícenina skrývá nejedno překvapení. Rozhodně to ale není překvapení poslední.
 • Půvaby Bechyně
  Trasa vás na konec ještě trochu pozlobí, když vám v závěru přidá pár kroků k cíli. Nedělá to ale jen tak. Kousek po kousku vám totiž bude obnažovat fascinující pohled na oblouk unikátní Bechyňské duhy. Vedla po ní první elektrifikovaná dráha celého Rakouska-Uherska. Projet se po ní ostatně můžete i dnes. Anebo také můžete vyrazit objevovat půvaby lázeňského městečka Bechyně.
 • Ještě jednou!
  Zdá se vám toho na jeden den až moc k vidění? Není nic jednoduššího, než si výlet protáhnout do druhého dne. Míst k přenocování je trase hned několik a můžete si tak vychutnat všechny krásy, které trasa připravila.
Zpět