Přidat do programu

Po stopách Egona Schiele

  • Pěší turistika Pěší turistika
  • Poznávací Poznávací

Egon Schiele Art Centrum

Vznik Egon Schiele Art Centra - 1992/93 - je dílem soukromé iniciativy tří osob, které se v mimořádné situaci po pádu železné opony mezi východní a západní Evropou velmi zasadily za realizaci myšlenky mezinárodního kulturního centra v jednom z nejkrásnějších renesančních měst Evropy. Vedle dokumentace o životě a díle Egona Schieleho a celoroční výstavy jeho prací nabízí Egon Schiele Art Centrum na ploše 3.000 m2 výměnné výstavy klasického a současného umění 20. století. V části muzejního komplexu vznikla řada velkorysých ateliérů pro delší studijní a pracovní pobyty mladých umělců z východní i západní Evropy; ateliéry jsou pronajímány ministerstvům kultury nebo uměleckým institucím různých zemí na deset let; k dispozici je též apartmá pro spisovatele. Muzeum doplňuje rozsáhlý muzejní obchod a tradiční kavárna s českými specialitami pro umělce a milovníky umění s odpovídající atmosférou. Od otevření v roce 1993 se Egon Schiele Art Centrum stalo mezinárodně uznávanou a velmi navštěvovanou institucí. Projekt je čistě soukromou iniciativou, závislou na mimořádném nasazení několika jedinců, na pomoci ze zahraničí, na sponzorech a přátelích.

Rodný dům matky Egona Schieleho

Jednopatrový objekt s neoklasicistním průčelím z roku 1871 má sedlovou střechu rovnoběžnou s ulicí, krytou taškami. Určitou dobu dům obývala matka malíře Egona Schieleho, Marie Schiele, rozená Soukupová (1861 - 1935). Její rodný dům se nachází na v ulici Parkán č. p. 111

Motivy krumlovských obrazů z arkád věže krumlovského zámku

Místo, kde se Egon Schiele velmi často inspiroval, se nachází směrem k zámecké zahradě za bránou. Z tohoto místa měl Egon Schiele nejlepší výhled na krumlovské domy a střechy. Obrazy: Noční Krumlov, Staré město, Mrtvé město, Oblouk krumlovských domů, Domy v oblouku, Konec světa.

Motivy krumlovských obrazů z jednoho pohledu

Místo, kde se Egon Schiele velmi často inspiroval, se nachází směrem k zámecké zahradě za bránou. Z tohoto místa měl Egon Schiele nejlepší výhled na krumlovské domy a střechy. Obrazy: Noční Krumlov, Staré město, Mrtvé město, Oblouk krumlovských domů, Domy v oblouku, Konec světa.

Ateliér Egona Schieleho

Do zahradního domku u Vltavy se Schiele nastěhoval v květnu 1911 i se svojí životní družkou Wally Neužilovou. Tady maloval obrazy inspirované městem, ale i portréty a akty. Místním občanům ale vadil malířův volný způsob života a především skutečnost, že kreslí akty dospívajících dívek, a proto byl v srpnu téhož roku nucen město opustit. Zrekonstruovaný ateliér na Plešivci bude oficiálně otevřen v průběhu
roku 2013.

Motivy krumlovských obrazů z Tavírny

Místo, kde vytvořil Egon Schiele obrazy znázorňující Plešivské předměstí – Staré domy (Krumlov).

Zpět