Váš program se nepodařilo aktualizovat.
Přidat do programu

Na kole Okolo Třeboně

  • Cyklistické Cyklistické
  • Aktivní Aktivní
  • Poznávací Poznávací

Vydejte se s námi na kole krajem rybníků po jedné z nejvýznamnějších naučných stezek Třeboňska, jež vás seznámí s přírodními, kulturními a technickými zajímavostmi, kterými tato výjimečná krajinná oblast oplývá. Stezka „Okolo Třeboně“ představuje 39 km dlouhý okruh a tvoří ji 22 zastávek s informačními tabulemi v českém a anglickém jazyce. Výlet je vhodný i pro rodiny s dětmi.

Kudy kam

Cestu zahájíme v Třeboni na hrázi rybníka Svět – po CT 122 po hrázi Opatovického rybníka, kolem Sport kempu Doubí, rybníku Velké Stavidlo a lesem kolem hájenky Barborka ke křižovatce Na „Třeboňské cestě“ – doleva „Rajskou cestou“ do vesničky MajdalenaKosky – po CT 1010 lesem po hrázích rybníků Kukla, Nový a Starý Kanclíř do Lutové – doleva po CT 1035 po hrázích rybníků Malý a Velký Travičný, Šimků Černá a samoty U Řepů do Stříbřce – po CT 1035 přes Novou řeku, hráze rybníků Stolec, Nový a Starý Vdovec do Staré Hlíny – doleva po silnici I. třídy č. 34 – po cca 600 m doprava a po modré značce kolem rybníku Vítek, přes Novou Hlínu a kolem Kotěrovy vodárny do centra Třeboně.

Zajímavá místa na trase

Třeboň – lázeňské město, které se pyšní celou řadou zajímavých historických památek. Možno navštívit zámek – bývalé sídlo Rožmberků a Schwarzenberků, barokní divadlo J. K. Tyla, Kostel Panny Marie Královny a sv. Jiljí, Dům přírody, Dům Štěpánka Netolického, Pivovar Regent aj. Více na www.itrebon.cz.

Rybník svět – 14. největší rybník ČR tvoří neodmyslitelnou kulisu Třeboně. Po jeho hrázi je to jen kousek ke Schwarzenberské hrobce. Vydat se můžete i na cestu kolem Světa – vyhlídkovou plavbu po rybníce Svět.

Majdalena – zpestřete si výlet koupáním v Cepské pískovně – čistota zdejší vody vás zaručeně překvapí

Lutová – jedna z nejstarších vsí na Třeboňsku. První zpráva je z r. 1349, kdy byl Vítkovci založen kostel Všech svatých a fara. Obec je vesnickou památkovou zónou.

Stříbřec – k nejstarším stavením v obci patří původně tvrz, později statek rodiny Hofbauerů, který často navštěvovala Ema Destinnová. U Stříbřeckého mostu je na její památku umístěn žulový pomník s epitafem, který si sama Destinnová napsala. Hned vedle se nachází památný dub nesoucí jméno této slavné české operní pěvkyně.

Stará Hlína a pohádkové mosty – kamenný 5ti obloukový most přes rybník Vítek od J. Rosenauera můžete znát z pohádkové scény, kdy házeli do vody zlého krále a princeznu v pohádce Z pekla štěstí. V r. 1954 zase v pohádce Byl jednou jeden král z mostu sypali pochopové do vody nasbíranou sůl. V bezprostřední blízkosti vesničky najdete další kamenný most od stejného projektanta, avšak s 12 oblouky a o délce 119 m. Nedaleko Staré Hlíny se můžete podívat k největšímu českému rybníku – Rožmberku o úctyhodné rozloze 489 ha.

Pergola u sv. Víta - příjemné místo k odpočinku a občerstvení v restauraci u rybníka Zadní Kouty, na dohled kaple sv. Víta postavená na místě, kde voda zázračně uzdravovala a kde dlouhá léta stávala i poustevna.

 

Zpět