Kultura na Budějovicku

Vyrazit třeba na prodloužený víkend do jižních Čech, je skvělý nápad v kteroukoliv roční dobu. Strávit ho můžete třeba v turistické oblasti Budějovicko, která je ideálním výchozím místem pro výlety za oblíbenými jihočeskými cíli, a také nabízí celou řadu aktivit a krás. Jihočeská metropole nabízí také pestré kulturní vyžití. Ať už jste milovníky hudby, divadla, nebo výtvarného umění, přijdete si zde na své.

Vydejte se za kulturou

Pokud během svých výletů rádi zamíříte také za kulturou, Budějovicko je pro vás správnou volbou. V Českých Budějovicích sídlí hned několik kulturních institucí, které pomohou nasytit ducha. Protože nejen chlebem živ jest člověk! 

 

Umění světového formátu

Alšově jihočeské galerie již dlouhodobě přináší zvučná jména světa výtvarného umění. Ať už se jedná o současné autory, nebo historická díla, AJG potvrzuje své kurátorské kvality řadou výstav, které pravidelně prezentují delikátní výběr toho nejlepšího z domácí i zahraniční scény. Hitem roku 2021 byla výstava děl ruských avantgardistů počátku 20. století “Malevič a ruská avantgarda”, v roce 2022 pak například expozice děl Theodora Pištěka s názvem Senzační realismus a jako highlight roku 2023 výstava Metamorphoses představující tvorbu legendárního H. R. Gigera, který je veřejnosti známý coby otec filmového Vetřelce. Vydat se můžete do Zámecké jízdárny v Hluboké nad Vltavou, nebo do výstavních prostor Wortnerova domu v Budějovicích.

 

Na divadelní představení

Zavítat můžete do hlediště jednoho ze sálů, ve kterých působí soubory Jihočeského divadla. Ať už v historické budově divadla v ulici Dr. Stejskala nebo v DK Metropol, či do Malého divadla, které osloví i ty nejmenší diváky. V průběhu letní sezony působí Jihočeské divadlo na unikátní scéně Otáčivého hlediště v Českém Krumlově a na programu jsou také venkovní představení v atraktivních jihočeských exteriérech jakými jsou například Holašovice zapsané na seznamu UNESCO.

 

 

Hudba nejen klasická

Na repertoáru Jihočeské filharmonie jsou pravidelně koncerty, na kterých vystoupí nejen orchestr, ale také hostující hudebníci. A nebojte se, nabídka není  jen o klasické hudbě!

 

V ulicích města

Pravidelnou událostí je také výstava Umění ve městě, během které můžete obdivovat sochařská díla přímo v ulicích a parcích Českých Budějovic a dalších jihočeských měst.

Alšova jihočeská galerie
Jihočeské divadlo

Turistické cíle

Jihočeské divadlo
Jihočeská filharmonie

Turistické cíle

Jihočeská filharmonie
Malé divadlo

Turistické cíle

Malé divadlo