Hvězdárna a planetárium České Budějovice

Hvězdárna a planetárium České Budějovice

Patří celosvětově mezi deset nejúspěšnějších observatoří věnujících se hledání planetek, zabývá se astronomickým výzkumem a seznamuje širokou veřejnost s astronomií a jejími příbuznými vědami.

Přístupnost

Dle aktuální otevírací doby + pořady dle kalendáře akcí a na objednávku pro skupiny

Vstupné

Ano, dle aktuálního ceníku

Jak se tam dostanete

V blízkém okolí se nachází několik možností parkování osobních aut, doporučujeme dostatečnou časovou rezervu. Do areálu hvězdárny v parku Háječek dojdete pohodlně pěšky.

Doporučená délka návštěvy

120 minut

Doplňující informace

Co zde dělat:

Planetárium

Digitální technologie planetária umožňuje promítat denní i noční oblohu se Sluncem, Měsícem, planetami a hvězdami, záběry z vesmíru, obrázky souhvězdí, různé animace i celooblohová videa, to vše v sálu s kvalitním 5.1 ozvučením a pohodlnými sedadly. Průměr sálu je 8,5 metru s kapacitou 48 míst, kde probíhá celooblohová 4K projekce.

Kinosál

Slouží pro přednášky, audiovizuální programy a projekci filmů pro veřejnost, pro školy všech stupňů i zájmové organizace. Kapacita je 70 míst, je zde velkoplošná videoprojekce a projekce počítačových dat

Kopule

Přístroje v kopuli hvězdárny umožňují pozorování Slunce i těles sluneční soustavy a objektů vzdáleného vesmíru na obloze. Průměr je 5 metrů a najdete zde zrcadlový dalekohled typu Cassegrain, 2x čočkový dalekohled (jeden má nyní s heliookulárem a polarizačním filtrem pro přímé pozorování sluneční fotosféry), fotografickou komoru a hledáček AT-1.

Hala

Ve vstupní hale jsou výstavy s astronomickou a další přírodovědnou tematikou či výstavy výtvarné. Můžete si zde zakoupit vstupenky a upomínkové předměty.


Českobudějovická hvězdárna byla otevřena r. 1937 jako druhá nejstarší veřejnosti přístupná hvězdárna v Čechách, a to zásluhou tehdejší Jihočeské astronomické společnosti. Naleznete ji v krásném prostředí parku Háječek přímo u soutoku Vltavy s Malší, cca 300 metrů od náměstí Přemysla Otakara II. 

V r. 1971 byla hvězdárna rozšířena o planetárium a kinosál. Na kopuli sálu planetária mohou diváci pozorovat umělou oblohu se Sluncem, Měsícem, planetami, hvězdami i Mléčnou dráhou. Kinosál je využíván pro přednášky, audiovizuální programy pro širokou veřejnost, programy pro školy všech stupňů i zájmové organizace. V kopuli hvězdárny o průměru 5 m, jsou pro návštěvníky připraveny tři dalekohledy určené pro pozorování Slunce i těles sluneční soustavy a objektů vzdáleného vesmíru na noční obloze.

Oficiálním názvem je Hvězdárna a planetárium České Budějovice s pobočkou na Kleti.

Víte, že...

… zde můžete pozorovat v rámci pravidelných programů hvězdy, Slunce nebo se účastnit komentovaných přednášek?