Přidat do programu

Vítkův Hrádek

Nejvýše položený hrad v Čechách (1053 m n. m.) s největší dochovanou obytnou věží skýtá nádherné výhledy na Šumavu, Lipno, Novohradské hory a za příznivého počasí také na Alpy v Rakousku. Není divu, že se hrádek stal romantickým inspiračním zdrojem pro různé malíře a spisovatele jako např. A. Heyduka či A. Stiftera. 

Kvůli střeženému hraničnímu pásmu a vybudované vojenské pozorovatelnyě nebyla návštěva hrádku po 2. světové válce až do r. 1990 umožněna. Hrádek byl zpřístupněn veřejnosti po 60 letech v r. 2005 u příležitosti 200. výročí narození A. Stiftera. 

Vítkův Hrádek se nachází na pravé straně lipenského jezera nad osadou Sv. Tomáš, 6 km od obce Přední Výtoň a 7 km od městečka Frymburk. Byl založen v pol. 13. století Vítkem z Krumlova jako správní středisko kolonizovaného území a jako strážní hrad obchodní stezky z Rakous do Čech.

Od roku 1948 až do 1989 byl Vítkův Hrádek využíván armádou, nezadržitelně chátral a byl v havarijním stavu předán obci Přední Výtoň. V. r. 2004 byla započata rozsáhlá rekonstrukce a nedlouho poté Vítkův hrádek přivítal první návštěvníky.

Zpět