Průvodci divočinou

Průvodci divočinou

Do šumavské divočiny můžete podnikat výpravy již od roku 2008!

Jedná se o návštěvu nejrozsáhlejších území v Národním parku Šumava, které dodnes zůstaly domovem velkých zvířat, která odjinud byla lidskou civilizací již vytlačena. Vyskytuje se zde volně rys, tetřev, jelení zvěř, tetřívek a mnoho dalších vzácných živočichů a samozřejmě i rostlin. Aby na Šumavě zůstala i pro příští generace zachována, tak je nutné ponechat co nejrozsáhlejších území bez ovlivňování člověka. V národním parku jsou za tímto účelem vymezeny I. zóny, kde je vstup omezen jen na řídkou síť značených stezek anebo se zde trasy vůbec nevyskytují. (Celkem tvoří pouze 13% území národního parku přísně chráněné I. zóny.) Při „výpravách za divočinou" má možnost nahlédnout do šumavského domova divokých zvířat z pochopitelných důvodů pouze omezený počet lidí.

Pro realizaci doprovodů za šumavskou divočinou je nutné získat výjimku ze základních ochranných předpisů, která ovšem přesně stanovuje podmínky vstupu, včetně termínů, průběhu tras a počtu osob ve skupině. Z těchto důvodů je kapacita doprovodů omezená, konají se za každého počasí a jsou fyzicky i značně náročné.

V roce 2016 byl připraven vycházkový kalendář poznávacích doprovodů s průvodcem do 12 oblastí Národního parku Šumava po celkem 17 rozličných trasách. Navíc se můžete zúčastnit 6 dvoudenních výprav za poznáním dvou národních parků! V CHKO je připraveno 10 různých tras do 9 přírodně cenných a za návštěvu s průvodcem stojících oblastí.

Všichni Průvodci divočinou jsou místní lidé vyškoleni jako „Průvodci krajinou a přírodou Šumavy", kteří absolvovali kurz pořádaný Správou NP a CHKO Šumava ve spolupráci s Akademií věd v Českých Budějovicích. Celkem proběhla tři jednoroční kola školení a to v letech 2006 - 2010. Z nich se doposud „průvodcem divočinou" stalo čtrnáct osob, které žijí v různých částech Šumavy. Vzhledem k rozloze Šumavy je vždy snaha, aby průvodcem byl vždy místní vyškolený odborník. 

Koordinátor průvodců:

  • Mgr. Josef Štemberk, Tel.:00420 731 530 287, e-mail: josef.stemberk@npsumava.cz
  • Správa NP a CHKO Šumava, 1. Máje 260, 385 01 Vimperk, www.npsumava.cz

Koordinátora projektu pana Mgr. Josefa Štemberka kontaktujte, kdykoliv chcete pomoci s výběrem vhodného průvodce nebo sháníte další informace k individuálním průvodcovským službám!

Více info na: http://www.npsumava.cz/cz/1081/sekce/pruvodci-divocinou-2016/

Text vydala: Správa Národního parku Šumava v roce 2016, autor: Mgr. Josef Štemberk

Foto: © Mgr. Josef Štemberk