Přidat do programu

Skalní útvar Ďáblova prdel

Pro Českou Kanadu jsou typické nejrůznější žulové skalní útvary, mezi nimiž najdete i skutečné obry a různá zajímavá seskupení. Místy se vyvinuly i tzv. skalní mísy, které měří přes metr v průměru a o kterých se lidé dříve domnívali, že v dávných dobách sloužily rituálním účelům.

Jedním ze skalních útvarů v lesích kolem rybníka Zvůle je ukrytý balvan kuriózního tvaru. Najdete jej poblíž osady U Panského lesa v trojúhelníku osad Terezín, Nový Svět a Valtínov, cca 200 metrů od zelené turistické značky. Až ho spatříte na vlastní oči, poznáte, že zkrátka nemůže mít jiné jméno. Jmenuje se Ďáblova prdel. Balvan neobyčejného tvaru je považovaný za nejznámější a nejcharakterističtější skalní útvar přírodního parku Česká Kanada. K balvanu se dostanete vyšlapanou pěšinou přes louku odbočující od zmíněné zelené turistické značky vedoucí mezi Valtínovem a Terezínem. Zajímavou alternativou je však spojit návštěvu balvanu s návštěvou Rozhledny U Jakuba, se zábavně-naučným lesoparkem pro děti. Odtud vás ke kurióznímu balvanu dovede jedna ze dvou naučných stezek, s trefným názvem „Na Ďáblovu prdel“, na které se hravě zabaví i vaše děti.

Podobně jednoznačný tvar má např. i Kamenný stůl, ukrytý v lesích při žluté turistické značce mezi osadami Kunějov a Kunějovské samoty. Pravděpodobně se jedná o kamenný památník z ještě předhistorické doby, tzv. megalit. Z nespočetného množství kamenných útvarů, kterými je Česká Kanada doslova poseta, stojí jistě za zmínku např. i Ďáblův chléb, umístěný přibližně v půli cesty, jež kopíruje červenou značku ze Zvůle k osadě Na Jitrách.

Zpět