Velešínské městské muzeum a Galerie "Jakub"

Velešínské městské muzeum a Galerie "Jakub"

V centru Velešína čeká na své návštěvníky zrekonstruované městské muzeum a Galerie "Jakub"

Historie Velešína sahá do počátku 13. století, kdy v těsném sousedství s řekou Malše byla založena osada, která díky tomu, že ležela na důležité obchodní stezce postupně nabývala na významu. Později byla proto tato osada povýšena na trhové městečko, které žilo bohatým obchodním a řemeslným životem. Dnes je Velešín znám díky významnému strojírenskému podniku Jihostroj.  Na druhé straně je ho však možné považovat i za kulturní centrum celé širší oblasti Velešínska a Doudlebska, které určitě stojí za to navštívit. V rámci připravené vycházkové trasy Velešínem (viz Tipy na výlet) se může každý návštěvník seznámit s nejdůležitějšími historickými objekty ve městě a jeho blízkém okolí (např. kostel sv. Václava, bývalý kostel sv. Filipa a Jakuba, barokní radnice, Mariánské sousoší).  

Velešínské městské muzeum

V prvním patře bývalého kostela sv. Filipa a Jakuba je instalována expozice místního muzea. Jeho součástí  je historický model Velešína v podobě dle katastrální mapy z roku 1893, zhotovený panem Zdeňkem Korbelou. Od stejného autora je i menší model zobrazující část velešínské koněspřežky s nákladním povozem se solí.  Stálá expozice přibližuje návštěvníkům to nejzajímavější z historie města od nejstarších dob až do roku 1945.  Otvírací doba muzea je shodná s otvírací dobou Infocentra. 

Galerie „Jakub“

Dříve nevyužité půdní prostory bývalého kostela sv. Filipa a Jakuba byly propojeny v jeden nádherný víceúčelový výstavní prostor vhodný pro pořádání výstav různých oborů výtvarného umění. Prostor je též vhodný pro setkávání při komorních koncertech, autorských čteních, divadelních vystoupeních, ale i přednáškách a prezentacích menšího rozsahu. Aktuální nabídku akcí či výstav v galerii najdete na www.kicvelesin.cz