Přidat do programu

Hradní muzeum

 

Vydejte se na putování časem! Hradní muzeum vás zavede do dob pánů z Krumlova, Rožmberků a dalších významných šlechticů, kteří v průběhu staletí sídlili v Českém Krumlově a měnili jeho tvář. K vidění je množství cenných exponátů ze zámeckých depozitářů, v kinematografu pak můžete zhlédnout filmy z počátku 20. století.

V přízemí Hradního muzea je prostor pro občerstvení či ke vzdělávacím aktivitám, studovna pro badatele a vstupní centrum. Nechybí ani prodejna knih a suvenýrů. Hradní muzeum nabízí návštěvníkům také nový krásný výhled na celé město Český Krumlov, stalo se místem nejen pro vzdělávání ale také pro relaxaci.

V patře je umístěna samotná expozice. Má charakter historické muzejní instalace 19. století. Interiéry jsou vybaveny historickými svítidly, zrestaurovanými kachlovými kamny a replikami starých muzejních vitrín.

V prvních dvou místnostech jsou prezentovány dějiny krumlovského hradu a šlechtických rodů Rožmberků, Eggenbergů a Schwarzenbergů, sídlících v průběhu staletí v Českém Krumlově. Jsou zde k vidění vzácné artefakty ze zámeckých depozitářů – např. sbírka schwarzenberské gardy, artefakty z mincovny nebo zbrojnice. Návštěvníci si mohou prohlédnout také maketu českokrumlovského hradu, která zachycuje jeho podobu v polovině 16.století.

V dalších místnostech jsou nainstalovány byt ředitele správy schwarzenberského panství a jeho kancelář, které zde byly na počátku 19. století skutečně zřízeny. Dodržena byla nejen původní dispozice pokojů, ale například i barevnost omítek.

Součástí Hradního muzea je i expozice církevních památek z depozitáře českokrumlovského zámku. Jedním z největších lákadel Hradního muzea je jistě torzo barokního relikviáře s kostrou sv. Reparáta z bývalého kláštera minoritů v Českém Krumlově.

V jedné části muzea je umístěn kinematograf, kde se promítají filmy z počátku 20. století, které si natáčeli členové rodu Schwarzenbergů například na nedalekém zámku na Červeném Dvoře. Ty se dosud nacházely v depozitářích krumlovského a hlubockého zámku.

Zpět