Přidat do programu

Hrad Borotín

Zřícenina gotického hradu Borotín se tyčí na vyvýšenině, obklopena ze tří stran vodami Zámeckého rybníka a rybníka Babince, leží Východně od obce Borotín. Poprvé je hrad v historických pramenech uváděn k roku 1356 v predikátu Vítka z Borotína, který pocházel z jedné z větví nejmocnějšího jihočeského rodu Vítkovců, pánů z Landštejna, a který je i možným zakladatelem hradu. Do dnešních dní se z hradu zachoval zbytek válcové věže a přilehlého gotického paláce.

Hrad Borotín byl jednou z mnoha zastávek Karla Hynka Máchy, který děje svých knih zasazoval do takto ponurých míst. Na hradě se také natáčela část filmu "Honza málem králem" z roku 1976.

 

Zajímavost:

Naproti hradu je stojí barokní hospodářský dvůr, který je poprvé uváděn roku 1557, kdy sloužil jako neopevněné předhradí s hospodářskými budovami. Tato ojedinělá kulturní památka právě prochází rekonstrukcí. V budoucnu bude sloužit k rekreaci a také jako místo konání kulturních a společenských akcí. Mezi tradiční patří například Dožínky nebo Velikonoce na statku.

Zpět