Přidat do programu

Divadlo J. K. Tyla

V Třeboni na Masarykově náměstí stojí jistě za návštěvu empírové divadlo, jedno z nejstarších měšťanských divadel v Čechách. Bylo postaveno v r. 1832, avšak současný interiér divadla pochází až z r. 1872 a dnes je klenotem divadelní architektury. Stavba tohoto unikátního divadla byla logickým vyústěním bohaté divadelní tradice v Třeboni. Divadlo bylo slavnostně otevřeno v r. 1833 v prostorách někdejší sladovny městského pivovaru. V nově postaveném divadle se kdysi představil loutkař Matěj Kopecký. Svého času zde také vystoupila slavná česká pěvkyně Ema Destinnová, a prý i Antonín Dvořák. Divadlo je pojmenováno na paměť dvou hostování J. K. Tyla a jeho divadelní kočovné společnosti v Třeboni (1852, 1856).

V hledišti je zavěšen dřevěný zlacený lustr z buquoyských skláren na Novohradsku. Součástí divadla je i bohatá malířská výzdoba stropu a stěny nad jevištěm od píseckého malíře F. Skály, který r. 1872 vytvořil také na hlavní oponě malbu s alegorickým výjevem příchodu Apolla s bohyněmi Thalie a Melpomené a s družinou do města. Tato opona je jedna z nejstarších divadelních opon v Čechách. 

V budově se konají nejen divadelní představení, ale často také koncerty a další akce. Součástí domu je také prostor Loutkového divadla.

Turistické informační centrum města Třeboň pořádá vždy v pondělí v 13.30 hod. pravidelné komentované prohlídky historických i moderních prostor divadla, technického zázemí, jeviště a zákulisí. Návštěvníci se dozvědí mnohé o historii i současnosti divadelnictví v Třeboni, nahlédnou do prostor běžným návštěvníkům nepřístupných a mohou si prohlédnout i nejstarší funkční oponu v zemi.

Zpět