Přidat do programu

Sladovna Písek

Obecně prospěšná společnost Sladovna Písek byla založena za účelem využití potenciálu velkoryse zrekonstruované budovy písecké sladovny pro kulturní život Písku. První dvě stálé expozice byly otevřeny v roce 2009. Programový koncept „Galerie hrou“, který se ve Sladovně realizuje od roku 2013, výrazně podpořil turistický ruch ve městě.
Další dramaturgické rozšíření nastalo v roce 2015 po dokončení rekonstrukce středové části Sladovny . Pro nejmenší děti do 6ti let je určena výtvarně herní expozice Pilařiště a pro dospělé návštěvníky „Sladovnictví - prohlídka s příběhem aneb navštívení zlatých časů sladovnických“.

HNÍZDO ILUSTRACE

Hnízdo ilustrace je nová stálá expozice ve Sladovně, kde děti objeví svět dětských obrazových knih a příběhů v nich ukrytých. Děti zde najdou ilustrace významných českých ilustrátorů. Odkrývat je přitom mohou způsobem jim nejbližším - prožitkem a hrou.

Co je to vlastně ilustrace? Proč se jí tak říká? Je barevná nebo černobílá? Líbí se mi? Byly tu ilustrace odjakživa? Spousta otázek pro zvídavé děti coby začínající, pokročilé i náruživé čtenáře. Ilustrace jako most ke knihám, které se před dětmi otevřou v podobě velkých prostorových objektů a umožní dětem prozkoumat rukopis vybraných ilustrátorů. Každá kniha nabídne zároveň dětem spoustu zajímavých aktivit, inspirovaných konkrétním příběhem knihy. Děti tak doslova vstoupí do knihy a stanou se její součástí - jako oživlá ilustrovaná postava při hře, jako čtenář odkrývající příběh knihy při čtení v hnízdě, jako ilustrátor v atelieru, jako autor knihy při vymýšlení toho, jak může příběh pokračovat...

Expozice ilustrace vznikla ve spolupráci s holandským muzeem Het Huis van Aristoteles a Ars Longa, kurátorkou výstavy je Sandra Goos.

Co všechno je Hnízdo ilustrace:

- přirozený prostor pro děti, kde děti svobodně a intuitivně objevují svět obrazových knih - výstava, která není zavřená ve vitrínách
- výstava, kde dotýkat se knih je dovoleno
- výstava, kde objevovat příběhy a obrazy v knihách je zábava
- zábava i pro ty děti, které cestu ke čtení teprve hledají
- místo, kde každá kniha může v dítěti zažehnout oheň a probudit v něm čtenáře - stačí ji jen najít
- prostor, kde se spolu staré i nové ilustrace kamarádí...a těší se na všechny další

Ilustrace v Hnízdě má mnoho podob:

- ilustrace v knize
- ilustrace jako velká modulová kniha - dům, kde bydlí příběh
- ilustrace tištěná na látku, vinyl i dřevo
- projekce, animace, koláž
- ilustrace jako hra se světlem
- stínové divadlo

Jaké ilustrace a ilustrátory zde děti potkají:

- ilustrace dětských knih, které prověřil čas a několik generací čtenářů - od Josefa Lady, Josefa Čapka, Jiřího Trnky, Josefa Palečka, Daisy Mrázkové a dalších
- ilustrace současných úspěšných ilustrátorů - Andrey Tachezy, Galiny Miklínové, Pavla Čecha aj.
- "písmenkové" ilustrace Šmalcovy abecedy
- ilustrace zlatého fondu českých pohádek - Karla Svolinského
- ilustrace prostorových leporel Karla Kubašty
a mnoho dalších.

Hnízdo ilustrace je otevřená výstava, která hostí ilustrace všech generací a forem. Stejně jako se rodí noví čtenáři, rodí se i nové obrazové knihy, které v budoucnu třeba najdou cestu i do našeho Hnízda. Přijďte je objevit spolu s dětmi!

Expozice Hnízdo ilustrace je finančně podpořena granten Ministerstva kultury České republiky a Jihočeského kraje

Zpět