Přidat do programu

Sladovna Písek

 

Edit 13.3.2020

DOČASNĚ UZAVŘENO - TEMPORARILY CLOSED - VORÜBERGEHEND GESCHLOSSEN

 

Obecně prospěšná společnost Sladovna Písek byla založena za účelem využití potenciálu velkoryse zrekonstruované budovy písecké sladovny pro kulturní život Písku. První dvě stálé expozice byly otevřeny v roce 2009. Programový koncept „Galerie hrou“, který se ve Sladovně realizuje od roku 2013, výrazně podpořil turistický ruch ve městě.
Další dramaturgické rozšíření nastalo v roce 2015 po dokončení rekonstrukce středové části Sladovny . Pro nejmenší děti do 6ti let je určena výtvarně herní expozice Pilařiště a pro dospělé návštěvníky „Sladovnictví - prohlídka s příběhem aneb navštívení zlatých časů sladovnických“.

HNÍZDO ILUSTRACE

Hnízdo ilustrace je nová stálá expozice ve Sladovně, kde děti objeví svět dětských obrazových knih a příběhů v nich ukrytých. Děti zde najdou ilustrace významných českých ilustrátorů. Odkrývat je přitom mohou způsobem jim nejbližším - prožitkem a hrou.

Co je to vlastně ilustrace? Proč se jí tak říká? Je barevná nebo černobílá? Líbí se mi? Byly tu ilustrace odjakživa? Spousta otázek pro zvídavé děti coby začínající, pokročilé i náruživé čtenáře. Ilustrace jako most ke knihám, které se před dětmi otevřou v podobě velkých prostorových objektů a umožní dětem prozkoumat rukopis vybraných ilustrátorů. Každá kniha nabídne zároveň dětem spoustu zajímavých aktivit, inspirovaných konkrétním příběhem knihy. Děti tak doslova vstoupí do knihy a stanou se její součástí - jako oživlá ilustrovaná postava při hře, jako čtenář odkrývající příběh knihy při čtení v hnízdě, jako ilustrátor v atelieru, jako autor knihy při vymýšlení toho, jak může příběh pokračovat...

Expozice ilustrace vznikla ve spolupráci s holandským muzeem Het Huis van Aristoteles a Ars Longa, kurátorkou výstavy je Sandra Goos.

Co všechno je Hnízdo ilustrace:

- přirozený prostor pro děti, kde děti svobodně a intuitivně objevují svět obrazových knih - výstava, která není zavřená ve vitrínách
- výstava, kde dotýkat se knih je dovoleno
- výstava, kde objevovat příběhy a obrazy v knihách je zábava
- zábava i pro ty děti, které cestu ke čtení teprve hledají
- místo, kde každá kniha může v dítěti zažehnout oheň a probudit v něm čtenáře - stačí ji jen najít
- prostor, kde se spolu staré i nové ilustrace kamarádí...a těší se na všechny další

Ilustrace v Hnízdě má mnoho podob:

- ilustrace v knize
- ilustrace jako velká modulová kniha - dům, kde bydlí příběh
- ilustrace tištěná na látku, vinyl i dřevo
- projekce, animace, koláž
- ilustrace jako hra se světlem
- stínové divadlo

Jaké ilustrace a ilustrátory zde děti potkají:

- ilustrace dětských knih, které prověřil čas a několik generací čtenářů - od Josefa Lady, Josefa Čapka, Jiřího Trnky, Josefa Palečka, Daisy Mrázkové a dalších
- ilustrace současných úspěšných ilustrátorů - Andrey Tachezy, Galiny Miklínové, Pavla Čecha aj.
- "písmenkové" ilustrace Šmalcovy abecedy
- ilustrace zlatého fondu českých pohádek - Karla Svolinského
- ilustrace prostorových leporel Karla Kubašty
a mnoho dalších.

Hnízdo ilustrace je otevřená výstava, která hostí ilustrace všech generací a forem. Stejně jako se rodí noví čtenáři, rodí se i nové obrazové knihy, které v budoucnu třeba najdou cestu i do našeho Hnízda. Přijďte je objevit spolu s dětmi!

Expozice Hnízdo ilustrace je finančně podpořena granten Ministerstva kultury České republiky a Jihočeského kraje

Zpět