Přidat do programu

Písecké betlémy

Celkem 4 jedinečné betlémy zdobí po celý čas adventu město Písek.

Slaměný betlém

Nachází se na centrálním náměstí a je součástí tzv, adventní kavárny. Je první z rodiny Píseckých betlémů. Je od hlavy až k patě ze slámy a nechybí v něm žádná z tradičních figur. Nabízí pohled, který se neomrzí a byl inspirací pro celý projekt instalací betlémů v životní velkosti do historického centra města. V roce 2014 jej pro Písek vytvořil výtvarník Jiří Jedlička.

Dřevěný betlém

Zhotovení krásné plastiky se v roce 2016 ujali studenti Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České v Českém Krumlově. Ač jde o subtilnější dílo, tvoří přirozenou dominantu místa, které bylo pro jeho umístění zvoleno – prostoru před vstupem na Kamenný most ve směru od centra. Opravdu mimořádné kouzlo má při nočním osvětlení.

Kovový betlém

S pozadím kamenné zdi představuje kouzelnou scenérii. Je celý z kovu a své dovednosti při jeho výrobě v roce 2017 prokázali učni oboru Strojní mechanik SOŠ a SOU Milevsko pod vedením Miroslava Vachulky. Dílo vzniklo ve Středisku praktického vyučování ZVVZ MACHINERY, a.s. za významné finanční spoluúčasti ZVVZ GROUP.

Malovaný betlém

Další sourozenec Píseckých betlémů se zrodil ve Sladovně – největší dětské galerii v České republice. Na svět ho zde přivedly děti z píseckých mateřských škol pod vedením galerijního pedagoga Mgr. Tomáše Novotného. Umístěn bude do vnější stěny děkanského kostela naproti faře.

Zpět