Přidat do programu

Chýnovská jeskyně

Chýnovská jeskyně, jako jedna z největších přírodních zajímavostí Čech, je zasazená do krásné okolní přírody a vypíná se nad kotlinou bývalého lomu. Tu pravou nádheru ale skrývá ve svém nitru, severovýchodně od městečka Chýnov v kopci zvaný Pacova hora.

Systém Chýnovské jeskyně tvoří hrubozrnný krystalický vápenec, a proto tu nehledejte krápníky, ale nechte se okouzlit hrou barev a roztodivných útvarů. Najdete tu Purkyňovo oko, Žižkovu střelbu nebo podzemní jezírko a ještě se seznámíte s čertem, drakem a čarodějnicí.

Zasloužilou dámou je jeskyně i z pohledu návštěvníka, neboť byla zpřístupněna veřejnosti na našem území jako ta první. Od jejího objevení, ke kterému se váže zajímavý příběh, tak uplynulo už 150 let!

Jeskyně se postupně vytvořila v několika výškových úrovních, a tak je skutečným mramorovým labyrintem. Evropského významu dosahuje díky své populaci netopýra řasnatého a právem nese titul národní přírodní památky.

  • Celková délka jeskynního systému, který není ještě zcela prozkoumán, je více než 1200 metrů.
  • Délka turistické trasy je 220 m s převýšením 42 m.
  • Doba prohlídky 40 minut, teplota vzduchu 5-9°C.

V prostorách mimo návštěvní okruh probíhá speleologický a speleopotápěčský průzkum, při kterém byly v 80. a 90. letech objeveny rozsáhlé, trvale zatopené prostory s jedinečnými drúzami křemene a dalších.

Zpět