Klášter Milevsko

Klášter Milevsko

Místo s tisíciletou sakrální tradicí a jedinečnou atmosférou. Klášter Milevsko je nejstarší a nejrozsáhlejší klášter a jediná románská bazilika Jižních Čech. V roce 2020 zde byla nalezena vzácná relikvie - část hřebu z tzv. “pravého kříže”.

Přístupnost: areál přístupný celoročně, prohlídky duben - říjen otevírací doby

Vstupné:  ANO - prohlídky, dle aktuálního ceníku

Jak se tam dostanete: 

Autem přímo ke Klášteru Milevsko, vlakem do Milevska a po červené a následně zelené značce (3 km), na kole (cyklotrasa 1059).

Doporučená délka návštěvy: minimálně 2 hodiny

Doplňující informace: 

Klášter v Milevsku byl před více než osmi sty lety založen na místě, vnímaném odedávna jako posvátné. Pod vedením prvního opata Jarlocha, považovaného za Kosmova pokračovatele, se brzy stal duchovním, kulturním a hospodářským centrem kraje. Spolu se svou komunitou zažil období rozkvětu i dramatické situace, překonal husitské války, josefinské reformy i totalitní snahu o likvidaci řeholního života. Vedle svého hlavního poslání – obnovy řeholního života a pastorační činnosti v okolních farnostech – dnes zdejší bratři premonstráti pořádají řadu kulturních akcí pro širokou veřejnost.

Část areálu kláštera je po celou turistickou sezónu zpřístupněna ve dvou prohlídkových okruzích. Jsou nejen procházkou dějinami architektury, ale dávají nahlédnout i do života řádových bratří. V rámci komentovaných prohlídek procházejí návštěvníci baziliku Navštívení Panny Marie, opatskou kapli, rajský dvůr, hřbitovní kostel sv. Jiljí, zařízené pokoje v bývalé prelatuře a barokní knihovnu v Latinské škole. V přízemí barokní prelatury se střídají krátkodobé výstavy.

Podrobnosti k okruhům ZDE.

Víte, že...

Klášter Milevsko je nejstarší v jižních Čechách?