Přidat do programu

Museum Fotoateliér Seidel

Dotkla se vás někdy historie tak živě, že jste na chvíli ztratili dech? Vítejte v Museu Fotoateliér Seidel! V jedinečném místě, kde v 19. století vznikla tradice fotografie, v místě, kde se zastavil čas

Význam této památky spočívá především v unikátní komplexnosti jejích autentických součástí - na jednom místě se zde totiž dochovala jednak samotná budova s ateliérem s minimálními stavebními úpravami, dále významná část původního technického vybavení fotoateliéru a konečně i samotné dílo poměrně velkého rozsahu, které zde bylo vytvořeno. Fotoateliér Seidel je z těchto důvodů unikátní příležitostí k vytvoření kulturního projektu světového významu.

V domě z roku 1905, který do roku 1949 sloužil jako rodinný dům s fotoateliérem, se zachovalo původní vybavení (fotokomora, stojany, opony, fotografické přístroje apod.), ale především cca 140 000 skleněných desek, jakož i celuloidové pásky s negativy. Součástí dědictví jsou i alba fotografií a pohlednic, dokumentující dílo Josefa a Františka Seidlových především z oblasti krajinářské tvorby (tzv. „mapy“). To vše tvoří jedinečný soubor dobových snímků. Velmi zajímavá je však i dochovaná bohatá ateliérová tvorba. Tento vzácný „archiv“ z konce 19. a poloviny 20. století je opatřen podrobnou dokumentací, např. i jmény a adresami portrétovaných osob, účty, seznamy apod.

Během jedinečné prohlídky uvidíte mnoho nejen ze světa fotografie, ale i obrazu života na šumavském česko-rakousko-německém pomezí na přelomu 19. a 20. století a v 1. polovině 20. století.

To vše a mnoho dalšího na Vás čeká v Museu Fotoateliér Seidel. 

Prohlídku je možno absolvovat i samostatně se zapůjčeným audioprůvodcem. 

Dopravní dostupnost: 
Museum Fotoateliér Seidel se nachází v pěší zóně, v docházkové vzdálenosti cca 5 minut od parkoviště P3.

Zpět