Váš program se nepodařilo aktualizovat.
Přidat do programu

Hrad Pořešín s expozicí hradního muzea

Zřícenina hradu Pořešín se nachází cca 7 km severně od města Kaplice, na úzkém zalesněném ostrohu nad levým břehem řeky Malše v nadmořské výšce 525 m.

První zmínka o hradu pochází z r. 1312. Byl založen Bavory ze Strakonic, kteří jej však r. 1317 vyměnili za Vítkovice, a tak přešel do rukou nových majitelů, kteří začali používat přídomek "z Pořešína". Po r. 1423 vlastnili hrad Rožmberkové, kteří ho r. 1434 před hrozbou opevnění husity nechali zbořit.

Na hradě Pořešíně naleznete hradní muzeum, které Vás seznámí se zajímavostmi o středověkém odívání a zbraních a ukáže Vám autentické věci přímo na hradě nalezené - mince, kostěný korálek, část zbroje, nůž, ostruhy, sud či nejstarší dřevěný trám, jenž je pozůstatkem konzoly pro záchod. Na základe šestatřicetiletých výzkumů hradů na Malši byl vytvořen i model hradu Pořešín z doby okolo r. 1390.

Od r. 2015 je návštěvníkům k dispozici i "samoobslužná prohlídka". Po hradě je rozmístěno 6 obrazových panelů, které ukazují podobu daných míst v době středověku. Na budovách jsou také nově umístěny erby s názvy jako např. věž, palác apod. Klasickou prohlídku s průvodcem není na místě k dispozici.

Zpět