Muzeum Kvilda

Muzeum Kvilda

Je jen málo tak malých obcí jako je Kvilda, které se mohou pochlubit stálou expozicí zachycující historii obce.

Přístupnost

Celoročně, dle aktuální otevírací doby.

Vstupné

Ano, dle aktuálního ceníku.

Jak se tam dostanete

Můžete využít parkoviště u místního Obecního úřadu.

Doporučená délka návštěvy

1 hodina

Doplňující informace

V obecním muzeu na Kvildě jsou shromážděny veškeré informace i artefakty, týkající se způsobu života a práce zdejších obyvatel.

Expozice Kvildy a Bučiny se nachází v prvním patře budovy obecního úřadu na Kvildě, bývalé škole. Na schodišti jsou umístěny přehledné mapy stabilního katastru, dobové fotografie,pohlednice, dokumentující i širší okolí. Vlastní exponáty byly zapůjčeny z Muzea Kvildy (Gefilder Heimatstube) OÚ v Mauthu, z okolních českých muzeí v Sušici, Kašperských Horách, Vimperku, Netolicích, státních okresních archivů v Prachaticích a Klatovech i od soukromníků. Archivní doklady jsou prezentovány barevnými kopiemi (např. listiny ze 14. století a mapa kašperskohorské Zlaté stezky z roku 1736).

Víte, že...

…v místech dnešní Kvildy byl v minulosti pouze těžko prostupný hvozd, tvořící přirozenou hranici česko – bavorskou? První písemná zpráva o Kvildě pochází z roku 1345. V 18. století zde vyrostly pily, hamry a sklárny. První světová válka a hospodářská krize rozvoj obce zbrzdily. Vystěhováním německého obyvatelstva po druhé světové válce se změnil charakteristický způsob života. Další vývoj byl na dlouhou dobu negativně ovlivněn zřízením hraničního pásma.