Přidat do programu

Muzeum cestopisné literatury v Českých Budějovicích

Od května r. 2015 mají návštěvníci možnost zhlédnout v nově otevřeném Muzeu cestopisné literatury třicetitisícovou sbírku knih dokumentující rozvoj cestování.

Muzeum se nachází ve dvoře historického domu v ulici Dr. Stejskala v sousedství budovy Jihočeského divadla. Je koncipováno jako prostor pro odpočinek pro zájemce o cestování všech věkových kategorií. Hledáte-li informace o konkrétní oblasti, zde je získáte z první ruky - z knih ověřených autorů, kteří v těch místech strávili dostatečně dlouhou dobu, aby je prozkoumali.

Muzeum si klade za cíl doplnit současnou síť těch veřejných a zpřístupnit návštěvníkům hodnotné cestopisné prameny vydané v minulých dvou stoletích. Návštěvníci zde naleznou zajímavé informace o dobrodruzích, kteří se v minulosti vydávali do neznáma a své objevy a zážitky publikovali, a seznámí se s autory, kteří byli ve své době světoznámí a uznávaní, ale dnes už o nich ví jen málokdo.

Muzeum disponuje bohatým fondem knih, a to k vystavení, k přečtení i k zakoupení. K dispozici jsou unikátní výtisky starých cestopisů i mapy všech koutů světa.

V muzeu však nenajdete jen knihy. Část expozice se zabývá životem a cestami Emila Holuba, Alberta Vojtěcha Friče, Josefa Kořenského, Karla Domina, Jana Welzla, Aloise Musila a řadou dalších. Expozici doplňují autentické artefakty z cest i osobní předměty cestovatelů.

V muzeu se nachází také přednáškový (promítací) sál, venkovní dětský koutek a občerstvení. Muzeum pro své návštěvníky připravuje také cyklus cestovatelských přednášek a pro děti čtení pohádek či divadelní představení.

Zpět